Moleküler Biyoloji & Genetik

2018 Nobel Kimya Ödülü Biyokimyacılara Verildi

2018 Nobel Kimya Ödülü Biyokimyacılara Verildi


Görsel: Ill. Niklas Elmehed. © Nobel Media

Evrimin gücünü kullandılar. Evrimin gücü, yaşamın çeşitliliği aracılığıyla açığa çıkar. Kimyadaki 2018 Nobel Ödülü Sahibleri, evrimin kontrolünü ele geçirdi ve onu insanlığa en büyük faydası olan amaçlar için kullandı. Yönlendirilmiş evrimle üretilen enzimler, biyoyakıtlardan ilaca kadar her şeyi üretmek için kullanılır. Antikorlar, faj gösterimi olarak adlandırılan bir yöntem kullanılarak evrimleşmiştir, otoimmün hastalıklarla mücadele edebilir ve bazı durumlarda metastatik kanseri tedavi edebilir.

2018 Nobel Kimya Ödülü, enzim araştırmalarında yaptıkları keşifler nedeniyle bilim insanları Franches Arnold, George Smith ve Gregory Winter verildi.

Frances Arnold’un enzimlerin biyolojik evriminin yönetilebileceğini ortaya koyduğu, George Smith ile İngiliz araştırmacı Gregory Winter’ın ise bunun pratik alanlarda uygulanmasını sağlayan laboratuvar yöntemlerini geliştirdikleri için ödüle layık görüldü.

Frances Arnold buluşu sayesinde üretilen yeni protein ve antikorların, ilaçlardan biyoyakıtların üretimine kadar çok geniş bir alanda kullanılmasının önünü açtı.

George Smith ve Winter Gregory buluşu ise yeni enzimlerin oluşmasını sağlayan bakteriyofaj olarak tanımlanan yöntemin geliştirilmesine katkı da bulundu.

Kaynak: https://www.nobelprize.org/

Çeviren ve Derleyen: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 3 Ekim 2018