İnsan & Sağlık

2018 Yılı Fizyoloji veya Tıp Alanında Nobel Ödülü’nü Kanser İmmünoterapisi Keşifleriyle James Allison ve Tasuku Honjo Aldı

2018 Yılı Fizyoloji veya Tıp Alanında Nobel Ödülü’nü Kanser İmmünoterapisi Keşifleriyle James Allison ve Tasuku Honjo Aldı


Görsel: James Allison ve Tasuku Honjo fizyoloji veya tıp alanında Nobel Ödülü’nü kazandı
Niklas Elmehed / Nobel Prize 2018

Fizyoloji veya tıp alanında Nobel Ödülü, kanserin bağışıklık sistemini hedef alarak nasıl tedavi edilebileceğini keşfeden bilim insanlarına verildi.

Kanser hücreleri, bağışıklık sistemlerimiz tarafından yabancı olarak tanınabilecekleri anlamına gelen mutasyonlara sahiptir. Ancak kansere karşı bağışık sistemimizin reaksiyonları genellikle oldukça zayıftır.

Birbirinden ayrı çalışan James Allison ve Tasuku Honjo, bağışıklık sistemi üzerinde fren görevi yapan proteinleri keşfettiler. Daha sonra, bu frenleri serbest bırakmanın bağışıklık sisteminin kanser hücrelerine saldırmasına izin vereceğini bulmuşlardır.

Kontrol noktası inhibitörleri olarak bilinen birçok ilaç, bu prensibe dayanılarak geliştirilmiştir. İmmünoterapi, kanser araştırmalarında en çok umut veren sınırlardan biri olarak görülmektedir.

Kanser tedavisi için bir rüya

Honjo, bir sınıf arkadaşı mide kanserinden öldüğünde, 1960’lı yıllarda bir stajyer doktor olarak kansere çalışmaktan ilham aldı. 2016 yılında New Scientist‘e “Hayalim kanser tedavisi” dedi .

Honjo, 1992 yılında protein PD-1’i keşfetti ve bunu devre dışı bırakmanın, bağışıklık sistemini farelerde hiperaktif hale getirdiğini buldu. “Bağışıklık sistemi frenlere ve hızlandırıcılara ihtiyaç duyar ve PD-1 açıkça bir frendir” dedi.

Daha sonra, kanser hücrelerinin sıklıkla PD-1 ile etkileşime giren başka bir protein ürettiğini buldu. Bu etkileşim, kanser hücrelerinin kendilerine karşı bağışıklık reaksiyonunu bastırmasına izin verir. Fakat fareler PD-1’den yoksun olacak şekilde tasarlandıysa, tümörler büyümeyecekti.

Honjo, başlangıçta ilaç endüstrisini bulgularını takip etmeye ikna etmekte büyük zorluklar yaşamıştır. Şimdi, nivolumab ve pembrolizumab gibi PD-1 inhibitörlerinin, tümörleri kemoterapi ve radyoterapiden çok daha hafif yan etkileriyle çok daha etkili bir şekilde küçülttüğü bulundu.

Daha fazla bilgi için: Cancer’s penicillin moment: Drugs that unleash the immune system

ABD’de çalışan James Allison, başka bir “kontrol noktası” proteini olan CTLA-4’ü keşfetti ve antikoru bağışıklık hücreleriyle engelleyerek daha aktif hale geldiğini buldu. Bu proteini hedef alan bir ilaç olan ipilimumab, 2011 yılında ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanan ilk kontrol noktası inhibitörü oldu.

Allison yaptığı açıklamada, “Hiçbir zaman araştırmamın yönünün değişebileceğini hayal etmedim. Çalışmasından yararlanan hastalarla tanışmanın “büyük, duygusal bir ayrıcalık” olduğunu söyledi. “Temel bilimlerin gücünün, şeylerin nasıl çalıştığını öğrenmek ve anlamak için duyduğumuz güveni takip etmenin bir kanıtıdır.” diyerek sözlerini bitirdi.

Kaynak: https://www.newscientist.com/article/2181067-cancer-immune-therapy-recognised-with-nobel-prize-for-medicine/?utm_medium=SOC&utm_source=Facebook

Çeviri: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 3 Ekim 2018