Haberler

2018 Yılında Biyolojik Bilimlerde Yaşanan Önemli Gelişmeler

2018 Yılında Biyolojik Bilimlerde Yaşanan Önemli Gelişmeler


Stanford Üniversitesi araştırmacıları, dünyada ilk kez insan&koyun hibrit embriyosu geliştirdiler! Taşıyıcı anne karnındaki 3 haftalık embriyoya insan kök hücresi transfer edilerek, organ nakli ve diyabet tedavisinde kullanılacak.

Kaynak: The Telegraph

CRISPR ile genleri düzenlenen ilk ikiz bebekler dünyaya geldi!

Kaynak: The Conversation

Biyologlar bugüne kadar geliştirilmiş en doğala yakın suni hücreleri ürettiler!

Kaynak: Science

Sentetik T hücreleri üretildi! Araştırmacılar, insan T hücrelerinin birebir kopyalarını üretmeyi başardı.

Kaynak: Labroots

Bedensel hücre çekirdeği transferi (Somatic Cell Nuclear Transfer – SCNT) aracılığıyla ilk defa bir maymun (Macaca fascicularis) klonlandı!

Kaynak: Cell

Bilim insanları, hücrelerimizin içinde bulunan tamamen yeni bir şekil keşfetti! Yeni şekle “Scutoid” adı verildi. Yeni şeklin, dış ve iç deri katmanlarımızı oluşturan yapısal dokunun yapı taşları olan epitel hücrelerin içinde saklandığı düşünülüyor. Bu yeni geometrik şeklin en önemli özelliği, bir araya geldiğinde çok sıkı ve aynı zamanda esnek bir doku oluşturabilmesidir.

Kaynak: ScienceAlert

Yeni icat edilen CRISPR yöntemi genetik mutasyon olma ihtimalini azaltıyor! CRISPR-SKIP olarak adlandırılan bu teknikte, gen üzerindeki belli bölümlere dokunulmuyor ve bu bölümler atlanabiliyor. Bu teknik, genomik DNA’yı kırmadan bir geni düzenleyebiliyor.

Kaynak: ScienceAlert

Çinli bilim insanları, 2 farklı biyolojik anneden sağlıklı ve babasız fareler üretti!

Kaynak: Cell Stem Cell

Sadece insanlarda görülen “Kuşburnu Nöronları” adı verilen yeni bir beyin hücresi keşfedildi! Yeni hücre, araştırmacılar tarafından ölümü gerçekleşmiş beyin dokusu örneklerinde, korteksin üst tabakasında bulundu. Şeklinden dolayı ‘kuşburnu nöronları’ olarak adlandırılan bu nöronların merkezinin etrafında sıkı bir sinir lifi ağı bulunuyor. Araştırmacılar bu nöron yapısının laboratuvarda incelenen hayvanlarda daha önce görülmediğini belirtiyor.

Kaynak: ScienceAlert

Farelerin ve insanların bağışıklık sisteminde yeni bir “Mikro-Organ” keşfedildi! Lenf düğümlerinde bulunan bu yeni organ “Subcapsular Proliferative Foci” (SPF) olarak isimlendirmiştir.

Kaynak: ScienceAlert

Araştırmacılar, kanı dönüştüren teknik geliştirdi! Umut verici gelişme verici ve alıcı arasındaki uyum ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. British Columbia Üniversitesinde (UBC) görev yapan araştırmacılar, A, B, ve AB grubu kanları, O Rh (-) kan grubuna dönüştüren ve alıcının kan tipine bakılmaksızın hastalarla uyumlu hale getirebilecek bir teknik geliştirdikleri bildirildi. UBC araştırmacıları, herhangi bir kan grubunu O kan grubuna dönüştürmenin bir yolunu buldular.

Kaynak: CBC

Mitokondriyal DNA babadan da çocuklarına geçebiliyor!

Kaynak: NewScientist

Farelerde mitokondriyal hastalıkları tedavi eden bir gen düzenleme tekniği (mtZFN) geliştirildi! Mitokondriyal hastalıklar 5000’de 1 kişiyi etkiliyor.

Kaynak: University of Cambridge

İnsan kan hücrelerini indüklenmiş pluripotent kök hücreye farklandırıp, yapay fare ovaryumunda 4 ay kültür ederek insan yumurta öncülü hücre (oogonia) ürettiler!

Kaynak: Science 

Araştırmacılar, insanlar gibi menopoza giren 2 hayvan türü daha keşfetti! Beyaz balinalar ve deniz gergedanları, menopoza giren hayvanlar listesine eklendi. Böylece eklenen tür sayısı toplam sayı beşe ulaşmıştır. Listede; Beyaz balinalar, deniz gergedanları, katil balinalar, kısa yüzgeçli pilot balinalar ve insanlar var.

Kaynak: Independent

Araştırmacılar, kanserle mücadele edebilmek için deri hücrelerinin nasıl programlanması gerektiğini buldu!

Kaynak: Science Immunology

Laboratuvarda üretilen akciğerler, canlı domuzlara başarılı bir şekilde nakledildi!

Kaynak: Science Translational Medicine

Daha önce tanımlanmamış olan kuyruksuz Autolykiviridae olarak adlandırılan dsDNA’lı virüsler keşfedildi!

Kaynak: Nature

Filleri kansere karşı koruyan yeni zombi genler keşfedildi! Çalışmada araştırmacılar, LIF6 (Leukemia Inhibitory Factor 6) adı verilen bir psödogen keşfettiler. LIF6 geni, p53 geni tarafından kontrol edilmektedir. Hücrenin DNA’sında bir hasar oluştuğunda LIF6 geni aktif hale gelerek apoptoz ile hücrenin yok edilmesini sağlamaktadır.

Kaynak: Cell Reports 

Çocukluğun erken dönemlerinde maruz kalınan stres, beyindeki DNA’nın haritasını değiştiriyor!

Kaynak: Science

İnsan hücresinde sıradışı DNA yapısı bulundu! Avustralya’nın Sidney şehrindeki Garvan Enstitüsü araştırmacıları ilk defa i-motifi adı verilen farklı bir yapıdaki DNA’nın da insan vücudunda var olduğunu gösterdi.

Kaynak: Nature

Araştırmacılar, zeka ile ilişkili olan yaklaşık 1.000 tane yeni gen buldu!

Kaynaklar: 1. Nature 2. Nature

Deniz kestanelerinde spermleri yumurtaya yönlendiren, suya salınınca gradiyent oluşturarak, sperm kuyruk vuruşunu etkileyen molekül (resact) ve fonksiyonu keşfedildi! İnsan üreme biyoloji hakkındaki bilgimizi genişletecektir.

Kaynak: Nature

Akciğerlerde yeni bir hücre tipi keşfedildi! İki araştırma grubu, bağımsız olarak yeni ve nadir görülen bir akciğer hücresi keşfetti! Akciğerdeki tüm hücrelerin %1’lik bir bölümü oluşturan bu hücrelerin, kistik fibroz hastalığına neden olan proteinlerin sentezlenmesinden sorumludur. Bu hücreler, araştırmacıların ileriki dönemlerde yeni tedavi yöntemleri bulmalarını sağlayacak gibi görünüyor.

Kaynak: ScienceDaily

2018 Nobel Kimya Ödülü biyokimyacılara verildi! Evrimin gücünü kullandılar. Evrimin gücü, yaşamın çeşitliliği aracılığıyla açığa çıkar. Kimyadaki 2018 Nobel Ödülü Sahibleri, evrimin kontrolünü ele geçirdi ve onu insanlığa en büyük faydası olan amaçlar için kullandı. Yönlendirilmiş evrimle üretilen enzimler, biyoyakıtlardan ilaca kadar her şeyi üretmek için kullanılır. Antikorlar, faj gösterimi olarak adlandırılan bir yöntem kullanılarak evrimleşmiştir, otoimmün hastalıklarla mücadele edebilir ve bazı durumlarda metastatik kanseri tedavi edebilir.

Kaynak: ScienceAlert

2018 Yılı Fizyoloji veya Tıp Alanında Nobel Ödülü’nü kanser immünoterapisi keşifleriyle James Allison ve Tasuku Honjo aldı! Fizyoloji veya tıp alanında Nobel Ödülü, kanserin bağışıklık sistemini hedef alarak nasıl tedavi edilebileceğini keşfeden bilim insanlarına verildi. Kanser hücreleri, bağışıklık sistemlerimiz tarafından yabancı olarak tanınabilecekleri anlamına gelen mutasyonlara sahiptir. Ancak kansere karşı bağışık sistemimizin reaksiyonları genellikle oldukça zayıftır. Birbirinden ayrı çalışan James Allison ve Tasuku Honjo, bağışıklık sistemi üzerinde fren görevi yapan proteinleri keşfettiler. Daha sonra, bu frenleri serbest bırakmanın bağışıklık sisteminin kanser hücrelerine saldırmasına izin vereceğini bulmuşlardır. Kontrol noktası inhibitörleri olarak bilinen birçok ilaç, bu prensibe dayanılarak geliştirilmiştir. İmmünoterapi, kanser araştırmalarında en çok umut veren sınırlardan biri olarak görülmektedir.

Kaynak: NewScientist

Bilim insanları, evrensel bir grip aşısı için temel maddeyi lamalarda bulmuş olabilir! Yeni araştırma, lamadan elde edilen antikorların evrensel grip aşısı için temel oluşturabileceğini göstermektedir. Lamalar çok küçük bir bağışıklık sistemi antikorları oluşturuyor. Bu yüzden antikorlar istilacı bir virüsün kabuk oyuklarına sığabilecek kadar küçüktürler. Bu beceri sayesinde bir gün insanları, grip virüslerinin tüm ailelerinden koruyabilir.

Kaynak: Los Angeles Times 

Şaşırtıcı bir mikroorganizmanın keşfi ile yaşam ağacımızın yepyeni bir kolu ortaya çıktı!

Kaynak: ScienceAlert

Tavşan DNA’sına sahip bir ev bitkisi, evinizdeki havayı temizliyor! Araştırmacılar, tavşanın CYP2E1 genini potos sarmaşığına ekleyerek, bu ev bitkisinin evdeki havayı temizleme yeteneğini artırdılar – CYP2E1 geni, benzen ve kloroform da dahil olmak üzere evde yaygın olarak bulunan birçok toksinleri parçalayan bir enzimi kodlamaktadır.

Kaynak: Futurism

DNA analizine göre Britanya’daki en eski modern adamın çok koyu tenli, mavi gözlü, kıvırcık ve koyu saçları olduğunu gösteriyor!

Kaynak: ScienceAlert

Çin’de insan embriyolarına CRISPR gen düzenlemesi uygulandı! Çalışmaya göre; yaklaşık 100 yıl önce tanımlanan Marfan Sendromu (bağ doku hastalığı) ile ilişkili FBN1 gen mutasyonu %89 başarı ve hedef dışı gen etkisi olmadan düzeltildi.

Kaynak: Cell

CRISPR teknolojisi ile kanser hücrelerinde gen düzeltmesi yapılarak, kendi soylarının metastaz yapan hücrelerini hedefleme stratejisi geliştirildi! “Homing” özelliklerinden yararlanarak. Deney farelerindeki ilk bulgular: beyin tümörlerinde gerileme görüldü ve yaşam süresi uzadı.

Kaynak: Harvard Medikal School

Hayatta kalmanın kritik molekülü tanımlandı! Duyma ve hareket algısı balıklardan memelilere kadar korunmuş. İç kulakta ses ve hareketi beynin algılayabileceği elektrik sinyallerine dönüştüren moleküler sensör: TMC1. Sağırlık tedavisi için gen terapisi adayı.

Kaynak: Harvard Medikal School

CRISPR gen düzenleme teknolojisinde Cas9 enzimi “süper yapıştırıcı” gibi çalıştığından, hedef dışı etkileri ve hatalı gen düzeltme riski yüksek! Cas12a enzimi, Cas9’a alternatif “dikkatli ve titiz” enzim olarak gündemde.

Kaynak: Fierce Biotech

CRISPR gen teknolojisi hücreleri kayıt araçlarına çevirdi! Geçmişte hücrelerin çevresel değişim/uyarana verdikleri yanıtlar izlenebilecek.

Kaynak: Nature

Derleyen: Biyolog Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 4 Ocak 2019