Haberler

2019 Yılında Biyolojik Bilimlerde Yaşanan Gelişmeler

2019 Yılında Biyolojik Bilimlerde Yaşanan Gelişmeler


Cambridge’de bilim insanları DNA’sı tamamen yeniden tasarlanmış dünyanın ilk canlı organizmasını oluşturdular. Sentetik hayata doğru: Araştırmacılar E.coli DNA’sının tüm genetik kodunu insan yapımı DNA ile yeniden kodlayarak, yer değiştirdiler. Bakteri yaşıyor, yavaş çoğalıyor.

Kaynak: The Guardian

Bilim insanları, meme kanseri hücrelerinin yayılmasını durdurmak için yağ hücrelerine dönüştürülmesinin yolunu buldular.

Kaynak: Cell

Araştırmacılar, bazı kanser türleri ve eklem iltihaplanmalarıyla mücadelede kullanılabilecek ilaçlar yumurtlayabilen, genetiğiyle oynanmış tavuklar üretti.

Kaynak: Futurism

Bilim insanları, solucanlarda rejenerasyondan (kopan uzuvların yeniden oluşması) sorumlu gen mekanizmasını ortaya çıkardı. Sonraki aşamalarda, aynı genetik mekanizmanın omurgalı hayvanlar üzerinde çalışıp çalışmayacağı kontrol edilecek.

Kaynak: Phys

Bilim insanları gen terapisi ile farelerin görmelerini sağladılar. 3 yıl içinde de retina dejenerasyonu nedeniyle görme yetilerini kaybedenlerin görmelerini sağlayacak gen terapisi üzerinde çalışıyorlar.

Kaynak: Medicalxpress

Bilim insanları 2 protein ekleyerek, farelerin parmaklarını kısmen yeniden çıkardılar.

Kaynak: Nature

Genetiği değiştirilmiş meyve sinekleri kanser tedavilerinde kullanılacak.

Kaynak: Medicalxpress

Yetişkinliğin son dönemlerinde olan insanlarda dahi yeni nöronlar oluşuyor.

Kaynak: Nature

Bilim insanları “On yıl içinde bebekleri suni rahimlerde büyütebiliriz.” diyor.

Kaynak: Futurism

Bilim insanları, kadavradan alınan örneklerle yapay kan damarları üretmeyi başardı.

Kaynak: Futurism

Çinli araştırmacılar, makak maymunlarının genomuna insan beynindeki bir geni yerleştirerek onları daha akıllı hale getirdi.

Kaynak: Zmescience

Vücuttaki bağ dokusu hücreleri, gen ekspresyonunu düzenleyen transkripsiyon faktörleri ile uyarılarak, embriyo gelişiminin üç temel hücresine yapay ortamda dönüştürüldü.

Kaynak: Cell

Araştırmacılar, bağışıklık sisteminin antikor üretmekten sorumlu olan B hücrelerinin DNA’sını düzenleyerek yapay olarak geliştirilmiş ve daha uzun ömürlü antikorlar oluşturmak için yeni bir teknik geliştirdi.

Kaynak: Futurism

Bilim insanları, yeni bir sinirsel iletişim şekli keşfetti.

Kaynak: The Physiological Society

p53 proteininin tümör oluşumunu tetiklediği belirlendi.

Kaynak: ScienceDaily

Genetiği değiştirilen mantar, sivrisinek popülasyonunu etkili bir şekilde çökertiyor.

Kaynak: ScienceAlert

Aşılar soğutulmadan şeker tabakalarında (pullulan ve trehaloz) aylarca saklanabiliyor.

Kaynak: Nature

Bonobo anneleri erkek çocuklarının dişi bulmasına yardımcı oluyor.

Kaynak: Zmescience

Okyanuslarda, daha önce hiç görülmeyen yaklaşık 200.000 yeni virüs keşfedildi.

Kaynak: ScienceAlert

Bilim insanları, dilde kokuları algılayan algılayıcılar bulduğunu bildirdi.

Kaynak: Chemical Senses

Bilim insanları, dört saat süre ölü kalan domuzların beyinlerinde bazı hücresel ve moleküler işlevleri geri getirdi.

Kaynak: Nature

Kargalar, yalnızca insanlarda görülen bir yöntem sayesinde ağırlık tahmini yapabiliyorlar.

Kaynak: The Royal Society Publishing

Şu an biyolojide devrim yaratan CRISPR genom düzenleme teknolojisi yakında çok daha güçlü hale gelebilir. “Zıplayan genlere” dayanan yöntemin yeni bir çeşidi, DNA parçalarını genomlara yerleştirmeyi çok daha kolaylaştırabilir.

Kaynak: NewScientist

Homozigot CCR5 mutasyonu tüm ölümlerde >% 20 oranında artışa neden oluyor.

Kaynak: Nature

Araştırmacılar, geliştirdikleri yeni bir yazılım sayesinde insanlardaki transkripsyon faktörlerinin ve motiflerin diğer canlı türlerinden farklı olduğunu belirledi.

Kaynak: Phys

Acı hissetmeyen kör farelerden ilham alınarak kronik hastalıklarla mücadele eden kişiler için daha etkili ağrı kesiciler geliştirilecek.

Kaynak: The MDC

Yapay fotosentez ile CO2’yi sıvı yakıta dönüştürmek için altın kullanılıyor.

Kaynak: ScienceAlert

İlk kez DNA, uzayda CRISPR ile düzenlendi. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar, bira mayasının DNA’sını düzenlemek için CRISPR-Cas9 yöntemini kullandı.

Kaynak: ScienceAlert

Çalışma deve sütünün Tip 2 Diyabet ile ilişkili inflamasyonu azaltmada rol oynayabileceğini öne sürüyor.

Kaynak: ScienceAlert

Nehirlerde güvenli seviyenin 300 katı daha yüksek düzeyde antibiyotik bulundu.

Kaynak: New Atlas

Gıda ambalajlarında kullanılabilecek iki yıl içinde parçalanan biyoplastikler üretildi.

Kaynak: Phys

Protein çeşitliliği yaşam kalitesi ve süresini uzatıyor.

Kaynak: ScienceDaily

Bilim insanları, çok büyük bir fotosentetik süperkompleks yapıyı belirleyerek, fotosentezin sırlarının kilidini açmak için önemli bir adım daha attı.

Kaynak: Phys

CRISPR gen düzenleme teknolojisi, daha iyi antibiyotikler geliştirmek için yeniden düzenlendi. CRISPR teknolojisinin farklı bir formu olan CRISPRi yöntemi ile yeni nesil antibiyotik sentezleniyor. Bu yöntemde DNA’ya direkt etki edilmiyor – hedeflenen genlere yapışıp proteinleri engelliyor.

Kaynak: ScienceDaily

Harvard’dan bilim insanları, ilk kez sensörleri olan bir çip üzerinde bir mikrobiyom üretti ve bu mikroişlemciler hastaların biyolojik yapısına uyumlu böbrek, akciğer ve bağırsak dahil organ dokularını taklit edebiliyor.

Kaynak: Mail Online

CRISPR, ABD’deki insanların tedavisi için kullanılıyor! CRISPR gen düzenleme tekniği iki kanser hastasının tedavisinde uygulandı. Tedavi sırasında hastaların bağışıklık sistem hücreleri laboratuvarda düzenlendi. Bu düzenlenen hücreler yeniden hastalara aktarıldı. Genleri düzenlenmiş T hücreleri (CAR-T), kanser hücreleri ile savaşı sağlandı.

Kaynak: Popular Science

Renklendirici olarak kullanılan E-171 (titanyum dioksit)’le farelerde yapılan çalışmada mikrobiyotaya etki ederek; inflamatuar barsak hastalıkları ve kolorektal kanser gibi hastalıkları tetikleyebileceği keşfedildi.

Kaynak: Frontiers

Krebs metabolitleri hücreye enerji ve madde sağlarken, ayrıca kanser ve bağışıklık sinyal yollarında da rolü bulunmaktadır. Kanser metabolitlerinden süksinat, fumarat ve hidroksiglutarat krebs ürünlerindendir.

Kaynak: Nature

CRISPR gen düzenleme tekniği ile orak hücreli anemi hastalığında önemli iyileşmeler sağlanıyor. Hasarlı hücrelerin sayısı büyük oranda azalıyor.

Kaynak: Nature

Bilim insanları, Natronobacterium gregoryi bakterisinin ürettiği Argonaute proteini sayesinde ve klavuz DNA ile genomun istenilen yerinde düzenlemelerin yapılabileceğini iddia ediyor.

Kaynak: Phys

Bilim insanları, İskoçya’da yaşayan Jo Cameron adında bir kadında iki ayrı genetik mutasyon keşfetti. Bu mutasyonlar sayesinde kadın hiç acı ve anksiyete hissetmiyor. Yaralandığında hızla ve iz kalmadan iyileşiyor.

Kaynak: The Guardian

İngiliz bilim insanları, beynin içine doğrudan ilaç verebilen bir implant geliştirdi. Böylece başta Parkinson olmak üzere nörolojik hastalıklar ve kanserin daha etkili tedavisinde devrim yaratabilir.

Kaynak: Independent

CRISPR gen düzenleme teknolojisi ile kök hücreler bağışıklık sistemine “görünmez” hale getiriliyor. Üretilen bu hücreler farelerde kalp dokusunu yenileyebildi.

Kaynak: UCSF

İngiltere’de Spina Bifida hastalığı olan 24 haftalık kız çocuğu daha (4. vaka) annesinin karnında ameliyat edildi. Annenin karnı açılıp soruna neden olan doku temizlenerek omuriliği yeniden korumaya alınan bebek, sağlıklı doğacak.

Kaynak: Interesting Engineering

İlk defa, insan kök hücreleri insülin üreten hücrelere dönüştürüldü.

Kaynak: UCSF

CRISPR teknolojisi ile hayvanlardan insana uyumlu organ nakli mümkün olabilir. En erken dönemde göreceğimiz organ naklinin, genetiği değiştirilmiş domuzdan insana böbrek nakli olması bekleniyor.

Kaynak: The Wall Street Journal

NfL (nörofilament light chain) testi Alzheimer’i 10 yıl önceden saptayabiliyor.

Kaynak: Nature

Yale Üniversitesi araştırmacıları farelere anne karnında biyodegrade olan nanopartiküller gönderip kistik fibrozis gen mutasyonunu düzeltti, yavruların normal akciğerlerle doğmasını sağladı.

Kaynak: Nature

NASA destekli bir projeden sentetik DNA üretildi. Üretilen Hachimoji DNA’sı, canlı sistemlerdeki bilgi depolama, aktarma ve geliştirme ile ilgili tüm yapısal kriterleri karşılıyor.

Kaynak: NASA

Çin, maymunları klonlayarak hastalık/ilaç araştırmaları yapıyor. Klon primatlarda; Alzheimer, Parkinson hastalık mekanizmalarını, sirkadiyen ritim bozukluğunda (uyku bozukluğu) gelişen tansiyon ve diyabet süreçlerini araştıracaklar.

Kaynak: Nature

CRISPR gen düzenleme teknolojisi kullanılarak 600 yeni ilaç hedefi belirlendi.

Kaynak: BioNews 

Bilim insanları, A kan grubunu 0 grubuna dönüştürmenin bir yolunu keşfetti.

Kaynak: Nature

Derleyen: Biyolog Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 16 Haziran 2019