Haberler

2019 Yılında Karşımıza Çıkan Önemli Bilimsel Gelişmeler

2019 Yılında Karşımıza Çıkan Önemli Bilimsel Gelişmeler


Bilim insanları, kromozom dışı serbest DNA halkalarının hücrelerin genetik bilgilerinin bozulmasına sebep olabileceğini ortaya çıkardı.

İleri okuma için: Nature

Bilim insanları Alzheimer plaklarını farelerden sadece ışık ve ses kullanarak ‘temizledi’. Farelerde beyin fonksiyonlarına müdahale eden zararlı protein kümeleri, ışık ve ses dışında başka hiçbir şey kullanılmadan kısmen temizlenebiliyor.

İleri okuma için: Science Alert

Araştırmacılar Tip 2 Diyabet için yeni bir tedavi yöntemi geliştirdi.

İleri okuma için: Nature

İlk bilgisayar tarafından üretilen genom, özel sentetik yaşam formlarının oluşturulmasına yol gösterebilir.

İleri okuma için: New Atlas

Bilim insanları, CRISPR aracılığıyla insan hücreleri içinde biyosentetik çift çekirdekli hücre işlemcisi oluşturdu.

İleri okuma için: ETH Zurich

Genetik materyali olmayan mitokondriler, genetik materyali bulunan mitokondriler gibi enerji üretebiliyor.

İleri okuma için: Phys

CRISPR genom düzenleme tekniğindeki son gelişmeler.

İleri okuma için: Nature

Genomun sıçrayan sekanslarının – sıçrayan gen- evcilleştirilmesini sağlayan bir protein ailesi keşfedildi.

İleri okuma için: Phys

Bilim insanları, fotosentezle kendi enerjisini üreten suni hücre meydana getirdi.

İleri okuma için: Science Alert

Üretilen sentetik hücreler, gerçek hücreler gibi hareket ediyor.

İleri okuma için: Phys.Org

Yapay nöronlar, biyolojik nöronlar gibi davranıyor! Araştırmacılar, onları küçük silikon çipler halinde başarıyla geliştirdi.

İleri okuma için: Nature

Bilim insanları, sentetik örümcek ipeği üretmeyi başardılar.

İleri okuma için: Ign

Atatürk Üniversitesi bünyesinde yürütülen çalışmalar kapsamında Parkinson, Alzheimer ve depresyonun tedavisinde kullanılacak ilaç üretildi. İlaç Türkiye’de üretilen ilk ‘milli ilaç’ olma özelliğini taşıyor.

İleri okuma için: Sputnik News

Boğaziçi Üniversitesi, yosunu biyoteknolojik ürünlere dönüştürüyor. Üniversite bünyesinde kurulan yosun laboratuvarında gıda, uçak yakıtı gibi çeşitli ürünlerin geliştirilmesi yapılıyor.

İleri okuma için: Donanım Haber

Fizyopatoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuray Yazıhan ve ekibi, kozmetik alanında yaygın kullanılan ve cilt kremlerine ‘nem tutucu, kırışıklık önleyici’ özellik katan ‘hyaluronik asit’i laboratuvar ortamında bakteri kullanarak üretmeyi başardı.

İleri okuma için: Bizsiziz.com

Acı biber yemek kalp krizi ve felç nedeniyle ölüm riskini azaltıyor.

İleri okuma için: CNN

Bilim insanları, insanların yalnızca 6 saatlik uykuyla iyi dinlenmiş hissetmelerini sağlayan nadir bir genetik mutasyonu tanımladı.

İleri okuma için: ScienceMag.org

Genetikçiler solak olmanın gizemini çözüyor. Son zamanlarda yapılan bir araştırmada bilim insanları solak olma ile bağlantılı dört genetik değişkeni tanımladı.

İleri okuma için: Gizmodo

Zebra balığı, birçok genetik araştırmada kullanılır. Çünkü çok hızlı bir şekilde gelişir ve neredeyse saydamdır. Bilim insanları zebra balığını belirli bir genetik mutasyona sahip olacak şekilde tasarlayarak bir çocuğun nadir hastalığını tedavi etti.

İleri okuma için: Stat News

Tek hücreli organizmaların beyinleri yoktur, fakat bazıları hala fikir değiştirebiliyor.

İleri okuma için: Ifl Science

Kemik iliği nakli olan erkeğin semeni sadece donörün DNA’sını içeriyor.

İleri okuma için: Futurism

Araştırmalar düzenli olarak çay içenlerin daha sağlıklı beyine sahip olduğunu gösteriyor.

İleri okuma için: World Ecomic Forum

Yeni antibiyotikler bakteri dış zarını hedefliyor.

İleri okuma için: Nature

Sentetik biyoloji devrimi! Bu mühendislik alanında hücreler programlanarak, doğal olarak yapamadıkları şeyleri yapar hale getiriliyor.

İleri okuma için: Medium

Kanser hücrelerini yok edebilecek molekül keşfedildi – PJ34 Araştırmacılar, pankreas kanserini tedavi etmeyi hedefliyor.

İleri okuma için: Interesting Engineering

Bağırsak mikrobiyomu yaşlanmanın sırlarını çözebilir mi? Yeni bir çalışma, yaşlı farelerin bağırsak mikrobiyatasının genç farelerde sinirsel büyümeyi nasıl desteklediğini ve gelecekteki tedavilerde umut verici gelişmelere yol açtığını gösteriyor.

İleri okuma için: Medical News Today

Yeni geliştirilen gen terapisi yöntemi yaş ile ilişkili (kalp ve böbrek yetmezliği, diyabet gibi) birden fazla hastalığı tedavi ediyor.

İleri okuma için: Pnas

E. coli bakterisi karbondioksiti tüketmesi için tasarlandı! Bu üretilen yeni E. coli bakterisi, atmosferdeki karbondioksiti kullanarak biyoyakıt ve gıda üretecek.

İleri okuma için: Nature

DNA dizimizin %8’ini virüs DNA’ları oluşturuyor. Virüsler hastalığa neden olabilir, ancak bazıları mükemmel vektörler oluşturuyor. Gen terapisinde vektör olarak en yaygın virüsler kullanılmaktadır. Virüsler doğaları gereği genlerini insan hücrelerine ve hatta hücre genomuna sokabilirler. Böyle bir virüse insan genleri yüklenir ve bu genler virüs tarafından hastalıklı hücrelere nakledilirse, hastalığın tedavisi mümkün olacaktır.

İleri okuma için: The Conversation

CRISPR genom düzenleme aracını temel alan yeni teknikte (Nükleotid düzenleme) DNA üzerindeki her parça tek tek değiştirilebiliyor.

İleri okuma için: Nature

Mikrobiyom araştırmaları, sürekli olarak heyecan verici yeni bilgiler veriyor! Bağırsak mikrobiyomu ve yaşlanma arasındaki bağlantıya dair şaşırtıcı yeni görüşler… Yeni bir çalışma, bağırsak mikropları tarafından üretilen bir metabolitin beyindeki nöron üretimini artırabileceğini, bağırsak fonksiyonunu iyileştirebileceğini ve nihayetinde yaşlanma sürecini yavaşlatacağını öne sürüyor. Araştırmacılar, yaşlı mikrobiyomlarının bütirat olarak bilinen kısa zincirli bir yağ asitini üreten daha fazla miktarda mikroorganizma içerdiğini keşfetti.

İleri okuma için: New Atlas

110 yaş üstü insanlarda bulunan bağışıklık hücreleri gençlerde nadirdir. Sitotoksik T hücreleri uzun yaşamın anahtarı olabilir…

İleri okuma için: New Atlas

Kan hastalıkları için ilk CRISPR terapisinde iki hastada ilk sonuçlar mükemmel. Devam eden bir çift klinik araştırmaya dahil olan iki hasta, nispeten kısa bir süre içinde kan nakli ve hastalık semptomlarından kurtuldu. Sonuçlar, genom düzenlemesinin bir gün beta talasemi ve orak hücre anemisi için güvenli ve önemli bir tedavi sağlayabileceğini gösteriyor.

İleri okuma için: Stat News

Balık atıklarından biyobozunur plastik ambalaj üretildi.

İleri okuma için: The Guardian

Bilim insanları kanseri tedavi etmek amacıyla yeni bir virüs oluşturdular. CF33 adı verilen tedavi, bir petri kabındaki her türden kanseri yok edebilir.

İleri okuma için: Daily Mail

Bilim insanları, fabella adı verilen bir diz kemiği keşfetti. İşlevsizliğinden ötürü zamanla yok olduğu düşünülen ilkel bir kemik (fabella), geçtiğimiz yüzyılla birlikte insan vücuduna geri döndü.

İleri okuma için: Daily Mail

Cinsiyete özgü beyin hücreleri, farelerin beyinlerinde keşfedildi.

İleri okuma için: Science Alert

Bilim insanları, karbondioksiti oksijen ve bitkisel yakıta dönüştüren ‘yapay yaprak’ geliştirdi.

İleri okuma için: Independent

Laboratuvar koşullarında insan embriyolarının 12. güne kadar olan gelişimleri gerçekleştirildi. Bu embriyolardan ilkel plasenta hücreleri oluştu.

İleri okuma için: Pnas

CRISPR genom düzenleme teknolojisi aracılığıyla ilk kez bir AIDS hastası tedavi edildi.

İleri okuma için: CNN

CRISPR genom teknolojisi ile ilk kez talasemi ve orak hücre anemisi hastaları tedavi edilmeye başlandı.

İleri okuma için: GlobeNewswire

CRISPR ile meme kanseri türü olan üçlü negatif meme kanseri tedavi edildi.

İleri okuma için: Pnas

Bilim insanları, CRISPR genom düzenleme teknolojisini kullanarak farelerde rahim ağzı kanserini tedavi etti.

İleri okuma için: New Atlas

Yeni CRISPR genom düzenleme yöntemi genetik bozuklukların % 89’unu düzeltme potansiyeline sahiptir.

İleri okuma için: Broad Institute

Rusya’da bir bilim insanı, CRISPRcas9 gen düzenleme tekniği aracılığıyla sağırlığı ortadan kaldırmak için yumurta üzerinde çalışmalara başladı.

İleri okuma için: Scientific American

33 ailenin 3 kuşağıyla yapılan araştırma, her bireyin ortalama olarak ebeveynlerinin genetik kodunda bulunmayan yaklaşık 70 “de novo – daha önce görülmeyen, yeni” mutasyona sahip olduğunu göstermektedir.

İleri okuma için: eLife

2019 Yılı Fizyoloji veya Tıp Alanında Nobel Ödülü’nü hücrelerin oksijen düzeyini nasıl algıladıkları ve adapte oldukları keşifleriyle William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe ve Gregg L. Semenza aldı. Bu keşifle hücrelerde değişen oksijen seviyelerine yanıt olarak genlerin aktivitesini düzenleyen moleküler mekanizma bulunmuş oldu. Buluş kanser ve diğer birçok hastalık durumuna müdahale edilmesine olanak sağlıyor.

İleri okuma için: The Nobel Prize

Kemoterapinin neden olduğu saç folikülü hasarı kültüre CDK4/6 inhibitörü eklenmesiyle engellendi.

İleri okuma için: EMBO Molecular Medicine

Yapılan en büyük genetik araştırmalardan biri, hastalıklar konusunda genetiğin daha etkili olduğunu gösteriyor. 56.396 ikiz, 724.513 ikiz olmayan kardeş verisine göre; hastalıkların % 40’ı genetik faktörlere bağlı, % 25’i çevresel nedenlere bağlıdır.

İleri okuma için: Nature

CRISPR’dan daha güvenli bir alternatif bulundu. Bu yeni teknolojiye LEAPER adı verildi. LEAPER, CRISPR-Cas9 gibi DNA’nın aksine RNA moleküllerini hedef alan CRISPR-Cas13’e benzer şekilde çalışıyor.

İleri okuma için: Nature

Kanser hücrelerinin bağışıklık hücrelerine kendilerine saldırmamalarını söyleyen proteinler kullanarak kendilerini korudukları bilinmektedir. Stanford araştırmacıları yeni bir “beni yeme” sinyali buldular ve bunun engellenmesi kanser hücrelerinin bağışıklık sistemi tarafından saldırıya açık hale gelmesine neden olabilir.

İleri okuma için: Stanford Medicine

İlk hücrenin oluşumuna yaklaşımda bulunan bir makale yayınlandı.

İleri okuma için: Pnas

Geliştirilen yapay yaprak güneş ışığını kullanarak ilaç üretiyor.

İleri okuma için: New Atlas

Amerika’da ilk kez orak hücre anemili hastanın genleri CRISPR aracılığıyla değiştirildi.

İleri okuma için: Popular Science

DNA mutasyonu (ADRB1) bazı insanların sadece 4 saatlik uykuyla sağlıklı yaşamasını sağlıyor.

İleri okuma için: New Scientist

Bilim insanları plastik atıkları eriterek sera gazı çıkarmayan, evlerin ısıtılması ve arabalar için yeni bir yakıt üretim prosesi buldular.

İleri okuma için: Intelligent Living

Bilim insanları, okyanustaki plastikleri parçalayabilecek bir yöntem geliştirdiler.

İleri okuma için: Science Alert

İnsan-hayvan melezleri, organ nakli için kullanılabilir.

İleri okuma için: Church And State

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğr. Üy. Prof. Dr. Mehmet Ali Öktem ile Bülent Ecevit Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğr. Üy. Prof. Dr. Mustafa Sözen ve ekiplerinin yürüttüğü çalışmada, bağışıklık sistemini tehdit eden 4 virüs ortaya çıkarıldı.

İleri okuma için: AA

Gömülü genler, insanların neden ‘şişman primat’ olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir.

İleri okuma için: Oxford Academic

Kan testi, belirtileri ortaya çıkmadan önce Alzheimer’i %94 erken teşhis ediyor.

İleri okuma için: NeuroScienceNews.com

Çin’de bilim insanları, yarı insan-yarı maymun olan melez embriyolar oluşturuyor.

İleri okuma için: MIT Technology Review

Araştırmacılar yakın zamanda, RNA bağlayıcı protein Pumilio2’nin (PUM2) yaşlanma sürecinin önemli bir özelliği olan kusurlu mitokondri birikimine katkıda bulunduğunu keşfettiler. PUM2 yaşlanma üzerine uyarılıyor ve yaşam süresinin negatif düzenleyicisi olarak görev yapıyor. Yaşlı hayvanlarda PUM2’yi hedef almak yaşa bağlı mitokondriyal fonksiyon bozukluğuna karşı koruyor.

İleri okuma için: EPFL

Amerika’da CRISPR gen düzenleme tekniği ilk kez insanlarda kullanılarak kalıtım yoluyla geçen bir körlük tedavi edilecek.

İleri okuma için: Singularity Hub

Yapay bir metabolizmayla güçlendirilmiş canlı gibi görünen yepyeni bir makine yapıldı. Üretilen materyaller, canlıların yaptıklarına benzer davranışlar sergiliyor. Kendi kendine metabolizmasını çalıştırıp, enerjisini kullanabiliyor.

İleri okuma için: Cornell University

Kuşların embriyoları, yumurtanın içindeyken titreşimleri kullanarak birbirleriyle iletişim kuruyorlar.

İleri okuma için: mnn

Araştırmacılar, CRISPR gen düzenleme tekniğiyle (no-cut) farelerde Musküler Distrofisi ilerlemesini durdurdu.

İleri okuma için: GEN

Düşük doz radyasyon kanser riski ile ilişkili p53 gen mutasyonlarına sahip hücrelerin sayısını artırıyor. Bununla birlikte, radyosyan öncesi içilen antioksidanlar, sağlıklı hücrelere, p53 geni mutant hücrelere karşı başarıyla mücadele etmesine yardımcı oluyor.

İleri okuma için: Science Daily

Peptitler amino asitler olmadan oluşabilir. Peptitlerin doğrudan aminonitrillerden oluşabildiği keşfedildi.

İleri okuma için: Science Daily

Araştırmacılar, fazla fast food yiyen erkeklerin sperm sayılarının düşük olduğunu ve daha sağlıksız spermler ürettiğini keşfetti.

İleri okuma için: Lad Bible

Yeni araştırmalar, Parkinson hastalığının kökeninin bağırsak olduğunu göstermektedir.

İleri okuma için: MedicalXpress

Mycobacterium vaccae isimli bakteriden “stres aşısı” geliştirilebilir.

İleri okuma için: Science Alert

Araştırmacılar, kenevir bitkisinden elde edilen kannabidiol (CBD) içeren bir topikal formülasyonun, bakteriyel cilt enfeksiyonlarını öldürmede etkili olduğunu buldular.

İleri okuma için: News Medical Life Sciences

Cambridge’de bilim insanları DNA’sı tamamen yeniden tasarlanmış dünyanın ilk canlı organizmasını oluşturdular. Sentetik hayata doğru: Araştırmacılar E. coli DNA’sının tüm genetik kodunu insan yapımı DNA ile yeniden kodlayarak, yer değiştirdiler. Bakteri yaşıyor, yavaş çoğalıyor.

İleri okuma için: The Guardian

Bilim insanları, meme kanseri hücrelerinin yayılmasını durdurmak için yağ hücrelerine dönüştürülmesinin yolunu buldular.

İleri okuma için: Cell

Araştırmacılar, bazı kanser türleri ve eklem iltihaplanmalarıyla mücadelede kullanılabilecek ilaçlar yumurtlayabilen, genetiğiyle oynanmış tavuklar üretti.

İleri okuma için: Futurism

Bilim insanları, solucanlarda rejenerasyondan (kopan uzuvların yeniden oluşması) sorumlu gen mekanizmasını ortaya çıkardı. Sonraki aşamalarda, aynı genetik mekanizmanın omurgalı hayvanlar üzerinde çalışıp çalışmayacağı kontrol edilecek.

İleri okuma için: Phys

Bilim insanları gen terapisi ile farelerin görmelerini sağladılar. 3 yıl içinde de retina dejenerasyonu nedeniyle görme yetilerini kaybedenlerin görmelerini sağlayacak gen terapisi üzerinde çalışıyorlar.

İleri okuma için: Medicalxpress

Bilim insanları 2 protein ekleyerek, farelerin parmaklarını kısmen yeniden çıkardılar.

İleri okuma için: Nature

Genetiği değiştirilmiş meyve sinekleri kanser tedavilerinde kullanılacak.

İleri okuma için: Medicalxpress

Yetişkinliğin son dönemlerinde olan insanlarda dahi yeni nöronlar oluşuyor.

İleri okuma için: Nature

Bilim insanları “On yıl içinde bebekleri suni rahimlerde büyütebiliriz.” diyor.

İleri okuma için: Futurism

Bilim insanları, kadavradan alınan örneklerle yapay kan damarları üretmeyi başardı.

İleri okuma için: Futurism

Çinli araştırmacılar, makak maymunlarının genomuna insan beynindeki bir geni yerleştirerek onları daha akıllı hale getirdi.

İleri okuma için: Zmescience

Vücuttaki bağ dokusu hücreleri, gen ekspresyonunu düzenleyen transkripsiyon faktörleri ile uyarılarak, embriyo gelişiminin üç temel hücresine yapay ortamda dönüştürüldü.

İleri okuma için: Cell

Araştırmacılar, bağışıklık sisteminin antikor üretmekten sorumlu olan B hücrelerinin DNA’sını düzenleyerek yapay olarak geliştirilmiş ve daha uzun ömürlü antikorlar oluşturmak için yeni bir teknik geliştirdi.

İleri okuma için: Futurism

Bilim insanları, yeni bir sinirsel iletişim şekli keşfetti.

İleri okuma için: The Physiological Society

p53 proteininin tümör oluşumunu tetiklediği belirlendi.

İleri okuma için: Science Daily

Genetiği değiştirilen mantar, sivrisinek popülasyonunu etkili bir şekilde çökertiyor.

İleri okuma için: Science Alert

Aşılar soğutulmadan şeker tabakalarında (pullulan ve trehaloz) aylarca saklanabiliyor.

İleri okuma için: Nature

Bonobo anneleri erkek çocuklarının dişi bulmasına yardımcı oluyor.

İleri okuma için: Zmescience

Okyanuslarda, daha önce hiç görülmeyen yaklaşık 200.000 yeni virüs keşfedildi.

İleri okuma için: Science Alert

Bilim insanları, dilde kokuları algılayan algılayıcılar bulduğunu bildirdi.

İleri okuma için: Chemical Senses

Bilim insanları, dört saat süre ölü kalan domuzların beyinlerinde bazı hücresel ve moleküler işlevleri geri getirdi.

İleri okuma için: Nature

Kargalar, yalnızca insanlarda görülen bir yöntem sayesinde ağırlık tahmini yapabiliyorlar.

İleri okuma için: The Royal Society Publishing

Şu an biyolojide devrim yaratan CRISPR genom düzenleme teknolojisi yakında çok daha güçlü hale gelebilir. “Zıplayan genlere” dayanan yöntemin yeni bir çeşidi, DNA parçalarını genomlara yerleştirmeyi çok daha kolaylaştırabilir.

İleri okuma için: New Scientist

Homozigot CCR5 mutasyonu tüm ölümlerde >% 20 oranında artışa neden oluyor.

İleri okuma için: Nature

Araştırmacılar, geliştirdikleri yeni bir yazılım sayesinde insanlardaki transkripsyon faktörlerinin ve motiflerin diğer canlı türlerinden farklı olduğunu belirledi.

İleri okuma için: Phys

Acı hissetmeyen kör farelerden ilham alınarak kronik hastalıklarla mücadele eden kişiler için daha etkili ağrı kesiciler geliştirilecek.

İleri okuma için: The MDC

Yapay fotosentez ile CO2’yi sıvı yakıta dönüştürmek için altın kullanılıyor.

İleri okuma için: Science Alert

İlk kez DNA, uzayda CRISPR ile düzenlendi. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar, bira mayasının DNA’sını düzenlemek için CRISPR-Cas9 yöntemini kullandı.

İleri okuma için: Science Alert

Çalışma deve sütünün Tip 2 Diyabet ile ilişkili inflamasyonu azaltmada rol oynayabileceğini öne sürüyor.

İleri okuma için: Science Alert

Nehirlerde güvenli seviyenin 300 katı daha yüksek düzeyde antibiyotik bulundu.

İleri okuma için: New Atlas

Gıda ambalajlarında kullanılabilecek iki yıl içinde parçalanan biyoplastikler üretildi.

İleri okuma için: Phys

Protein çeşitliliği yaşam kalitesi ve süresini uzatıyor.

İleri okuma için: Science Daily

Bilim insanları, çok büyük bir fotosentetik süperkompleks yapıyı belirleyerek, fotosentezin sırlarının kilidini açmak için önemli bir adım daha attı.

İleri okuma için: Phys

CRISPR gen düzenleme teknolojisi, daha iyi antibiyotikler geliştirmek için yeniden düzenlendi. CRISPR teknolojisinin farklı bir formu olan CRISPRi yöntemi ile yeni nesil antibiyotik sentezleniyor. Bu yöntemde DNA’ya direkt etki edilmiyor – hedeflenen genlere yapışıp proteinleri engelliyor.

İleri okuma için: Science Daily

Harvard’dan bilim insanları, ilk kez sensörleri olan bir çip üzerinde bir mikrobiyom üretti ve bu mikroişlemciler hastaların biyolojik yapısına uyumlu böbrek, akciğer ve bağırsak dahil organ dokularını taklit edebiliyor.

İleri okuma için: Mail Online

CRISPR, ABD’deki insanların tedavisi için kullanılıyor. CRISPR gen düzenleme tekniği iki kanser hastasının tedavisinde uygulandı. Tedavi sırasında hastaların bağışıklık sistem hücreleri laboratuvarda düzenlendi. Bu düzenlenen hücreler yeniden hastalara aktarıldı. Genleri düzenlenmiş T hücreleri (CAR-T), kanser hücreleri ile savaşı sağlandı.

İleri okuma için: Popular Science

Renklendirici olarak kullanılan E-171 (titanyum dioksit)’le farelerde yapılan çalışmada mikrobiyotaya etki ederek; inflamatuar barsak hastalıkları ve kolorektal kanser gibi hastalıkları tetikleyebileceği keşfedildi.

İleri okuma için: Frontiers

Krebs metabolitleri hücreye enerji ve madde sağlarken, ayrıca kanser ve bağışıklık sinyal yollarında da rolü bulunmaktadır. Kanser metabolitlerinden süksinat, fumarat ve hidroksiglutarat krebs ürünlerindendir.

İleri okuma için: Nature

CRISPR gen düzenleme tekniği ile orak hücreli anemi hastalığında önemli iyileşmeler sağlanıyor. Hasarlı hücrelerin sayısı büyük oranda azalıyor.

İleri okuma için: Nature

Bilim insanları, Natronobacterium gregoryi bakterisinin ürettiği Argonaute proteini sayesinde ve klavuz DNA ile genomun istenilen yerinde düzenlemelerin yapılabileceğini iddia ediyor.

İleri okuma için: Phys

Bilim insanları, İskoçya’da yaşayan Jo Cameron adında bir kadında iki ayrı genetik mutasyon keşfetti. Bu mutasyonlar sayesinde kadın hiç acı ve anksiyete hissetmiyor. Yaralandığında hızla ve iz kalmadan iyileşiyor.

İleri okuma için: The Guardian

İngiliz bilim insanları, beynin içine doğrudan ilaç verebilen bir implant geliştirdi. Böylece başta Parkinson olmak üzere nörolojik hastalıklar ve kanserin daha etkili tedavisinde devrim yaratabilir.

İleri okuma için: Independent

CRISPR gen düzenleme teknolojisi ile kök hücreler bağışıklık sistemine “görünmez” hale getiriliyor. Üretilen bu hücreler farelerde kalp dokusunu yenileyebildi.

İleri okuma için: UCSF

İngiltere’de Spina Bifida hastalığı olan 24 haftalık kız çocuğu daha (4. vaka) annesinin karnında ameliyat edildi. Annenin karnı açılıp soruna neden olan doku temizlenerek omuriliği yeniden korumaya alınan bebek, sağlıklı doğacak.

İleri okuma için: Interesting Engineering

İlk defa, insan kök hücreleri insülin üreten hücrelere dönüştürüldü.

İleri okuma için: UCSF

CRISPR teknolojisi ile hayvanlardan insana uyumlu organ nakli mümkün olabilir. En erken dönemde göreceğimiz organ naklinin, genetiği değiştirilmiş domuzdan insana böbrek nakli olması bekleniyor.

İleri okuma için: The Wall Street Journal

NfL (nörofilament light chain) testi Alzheimer’i 10 yıl önceden saptayabiliyor.

İleri okuma için: Nature

Yale Üniversitesi araştırmacıları farelere anne karnında biyodegrade olan nanopartiküller gönderip kistik fibrozis gen mutasyonunu düzeltti, yavruların normal akciğerlerle doğmasını sağladı.

İleri okuma için: Nature

NASA destekli bir projeden sentetik DNA üretildi. Üretilen Hachimoji DNA’sı, canlı sistemlerdeki bilgi depolama, aktarma ve geliştirme ile ilgili tüm yapısal kriterleri karşılıyor.

İleri okuma için: NASA

Çin, maymunları klonlayarak hastalık/ilaç araştırmaları yapıyor. Klon primatlarda; Alzheimer, Parkinson hastalık mekanizmalarını, sirkadiyen ritim bozukluğunda (uyku bozukluğu) gelişen tansiyon ve diyabet süreçlerini araştıracaklar.

İleri okuma için: Nature

CRISPR gen düzenleme teknolojisi kullanılarak 600 yeni ilaç hedefi belirlendi.

İleri okuma için: Bio News

Bilim insanları, A kan grubunu 0 grubuna dönüştürmenin bir yolunu keşfetti.

İleri okuma için: Nature

Görsel kaynak: Research America

Derleyen: Biyolog Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 18 Ocak 2020