Bitkiler & Hayvanlar Doğa & Çevre

44 Yılda Dünyada Hayvanların Yüzde 60’ı Yok Oldu

44 Yılda Dünyada Hayvanların Yüzde 60’ı Yok Oldu


Görsel: © WWF-Aus / Chris Johnson

Son 44 yılda yaşanan çevre kirliliği, ormanların yok edilmesi, iklim değişikliği ve diğer insan kaynaklı faktörler nedeniyle dünya yaban hayatı popülasyonları yaklaşık % 60 oranında düştü.

2018 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) yayımladığı Yaşayan Gezegen’ adlı raporunda, 1970-2014 yılları arasında dünyadaki 4.000’den fazla memeli, kuş, balık, sürüngen ve amfibi türünün toplam sayısının hızla düştüğü belirtiliyor.

Şu an türlerin yok olma oranları, hayvan ekosistemlerine insan katılımının bir faktör haline gelmesinden dolayı 1000 kat daha yüksektir.

Bunun devam etmesi durumunda 2020’ye kadar omurgalı canlı türlerinin üçte ikisinin yok olacağı, özellikle göller ve nehirlerde yaşayan canlı türlerinin büyük riskle karşı karşıya olduğu raporda belirtiliyor.

Raporda ayrıca, deniz kuşlarının % 90’ının midelerinde plastiklerin bulunduğu ve sığ sularda bulunan mercanlarının yaklaşık yarısının geçtiğimiz otuz yılda kaybedildiği belirtilmiştir.

Rapor, insan faaliyetleri sonucu hayvan popülasyonlarında meydana gelen kayıplara yol açan çeşitli yolları özetlemektedir.

Yaban hayatını tehdit eden en önemli riskler; hayvan türlerinin yaşam alanlarının tahrip edilmesi, yasadışı hayvan kaçakçılığı, hava ve su kirliliği, küresel ısınmadır.

Raporda vurgulanan türler arasında, özellikle fildişi avcılığı nedeniyle 2009 ve 2014 yılları arasında sadece beş yıl içinde % 60 oranında azalan Afrika filleri sayılabilir.

Raporda, Borneo’daki ormansızlaşma sonucu, 1999 ve 2015 yılları arasında 100.000 orangutan kaybına neden olduğu belirtilmiştir.

Kutup ayılarının sayısının, küresel ısınmanın Arktik buzunun erimesine ve habitatlarının giderek bozulacak olması nedeniyle 2050 yılına kadar % 30 oranında azalması bekleniyor.

Bazı araştırmacılar, 2050 yılına kadar okyanuslarımızda balıktan daha fazla plastik olacağını tahmin ediyorlar.

WWF yetkilisi Mike Barrett, “Uyurgezer şekilde uçurumun kıyısına doğru ilerlemekteyiz. İnsan popülasyonunda yüzde 60’lık bir düşüş meydana gelseydi bu Kuzey Amerika, Güney Amerika, Afrika, Avrupa, Çin ve Okyanusya’nın boşalması anlamına gelirdi. Yaptığımız bu ölçekte bir şey” dedi.

2014’te yayımlanan raporda 40 yılda yaban hayatı nüfusunun yarı yarıya azalmış olduğu belirtilmişti.

Web kaynak: https://www.worldwildlife.org/pages/living-planet-report-2018

Çeviren ve Derleyen: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 2 Kasım 2018