Bitkiler & Hayvanlar

Akrepler İle İlgili 10 Büyüleyici Gerçek

Akrepler İle İlgili 10 Büyüleyici Gerçek

 

1. Akrepler genç yaşta yavrular.

Yumurtaları genellikle vücutlarının dışında depolayan böceklerin aksine, akrepler canlı bebekler üretir, bu yöntem viviparite olarak bilinir. Bazı akrepler, hem bir yumurta sarısı hem de annelerinden beslendikleri bir zar içinde gelişirler. Diğerleri bir zar olmadan gelişir ve doğrudan annelerinden beslenir. Gebelik aşaması, türlere bağlı olarak iki ay kadar kısa veya 18 ay kadar uzun olabilir. Doğumdan sonra, yeni doğan akrepler annelerinin sırtına binerler ve ilk kez deri değiştirinceye kadar korunurlar. Bundan sonra dağılırlar.

2. Akrepler uzun ömürlüdür.

Akrepler, en uzun ömürlü eklembacaklılar arasındadır. Yaban hayatında, akrepler genellikle 2-10 yıl yaşar. Esaret altında, akrepler 25 yıl kadar yaşayabilir.

3. Akrepler çok eski canlılardır.

300 milyon yıl geriye gidebiliyor olsaydınız, bugün yaşadıkları soydaşlarına çok benzeyen akreplerle karşılaşırdınız. Fosil kanıtlar akreplerin Karbonifer Döneminden beri büyük ölçüde değişmediğini göstermektedir. Akreplerin ilk atası muhtemelen denizlerde yaşadı ve hatta solungaçları bile olabilir. 420 milyon yıl önce Silüryen Döneminde, bu canlıların bir kısmı karaya çıkmıştı. Dünyada ilk yaşayan akrepler bileşik gözlere sahip olabilir.

4. Akrepler hemen hemen her şeyden korunabilirler.

Arthropodlar (eklembacaklılar) 400 milyondan fazla bir süredir karada yaşıyorlar. Bugünkü akrepler 25 yıl kadar yaşayabilir. Bu bir tesadüf değil! Akrepler hayatta kalma şampiyonudur. Bir akrep, hiçbir şey yemeden bir yıl yaşayabilir. Kitap akciğerine sahip oldukları için (at nalı yengeçleri gibi), 48 saat su altında hiç hava almadan kalabilirler. Akrepler sert, kuru ortamlarda yiyeceklerden aldıkları nemle yaşayabilirler. Çok düşük metabolik oranlara sahiptirler ve çoğu böceğin kullandığı oksijenin sadece onda biri kadar oksijene ihtiyaç duyarlar. Akrepler neredeyse imkansız görünüyor…

5. Akrepler araknidlerdir.

Araknid kuzenleri gibi akreplerde iki vücut parçası (sefalotoraks ve karın) ve dört çift bacak vardır.

6. Akrepler çiftleşmeden önce dans eder.

Akrepler, promenade à deux olarak bilinen ayrıntılı bir kur yapma ritüeline girer (tam anlamıyla, iki kişilik bir yürüyüş). Dans, erkek ve dişi temasa geçtiğinde başlar.

7. Akrepler karanlıkta parlıyor.

Akrepler ultraviyole ışığı altında parlıyor. Bir akrebin kütikülü veya cildi ultraviyole ışığı emer ve görünür ışık olarak yansıtır.

8. Akrepler, bastırıp tüketebilecekleri her şeyi yiyorlar.

Akrepler gece avcılarıdır. Akreplerin çoğu, böcek, örümcek ve diğer eklembacaklıları avlar, fakat bazıları kurt ve solucanlarla beslenir. Büyük akrepler tabii ki daha büyük bir av yiyebilir, bazılarının küçük kemirgen ve kertenkeleler ile beslendiği bilinmektedir.

9. Akrepler zehirlidir.

Evet, akrepler zehir üretir. Korkutucu görünüşlü kuyruk aslında karın yukarı doğru kıvrılmış bir son segment ile yukarı doğru kavisli 5 segmentidir. Telson zehirin üretildiği yerdir. Telsonun ucunda aculeus denen keskin bir iğne benzeri yapıdır. Bu zehirli dağıtım aparatıdır. Bir akrep zehiri ürettiğinde avını öldürmek ya da yırtıcılardan kendini savunmak zorunda kalmasına bağlı olarak zehrin gücünü kontrol edebilir.

10. Akrepler, insanlar için tehlikeli değildir.

Elbette, akrepler sokabilir ve akrep tarafından sokulmak tam olarak eğlenceli değildir. Fakat gerçek şu ki, birkaç istisna dışında, akrepler insanlara fazla zarar veremez. Dünyadaki yaklaşık olarak bilinen 2000 akrep türünden sadece 25’i bir yetişkine tehlikeli olacak şekilde güçlü bir zehir ürettiği bilinmektedir.

İleri okumak için: https://www.thoughtco.com/scorpion-facts-4135393

Kaynaklar:

  • Encyclopedia of Entomology, 2nd edition, edited by John L. Capinera.
  • The Biology of Scorpions, by Gary A. Polis
  • “Order Scorpiones – Scorpions,” BugGuide.net. Accessed online March 26, 2017.
  • “Fluorescence in Scorpions,” by Dr. Scott A. Stockwell, Walter Reed Biosystematics Unit. Accessed online March 26, 2017.
  • “Luminous Beauty: The Secret World of Fluorescent Arthropods,” by Gwen Pearson, November 12, 2013, Wired Science. Accessed online March 26, 2017.
  • “Not So Scary Scorpions,” by Christopher Putnam, Arizona State University School of Life Sciences. Accessed online March 26, 2017.

Çeviren ve Derleyen: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

 

Eklenme Tarihi : 1 Ekim 2018