Hücre & Mikrobiyoloji

Araştırmacılar Yeni Bir Hücre Yapısı Keşfetti

Araştırmacılar Yeni Bir Hücre Yapısı Keşfetti


Hücre bölünmesi (stok görüntü). Credit: © sinhyu / Fotolia

İsveçli ve İngiliz bilim insanları, bir tür protein kompleksi olan yeni bir insan hücre yapısı keşfetti.

İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nün İngiliz bilim insanlarıyla beraber yürütmüş oldukları çalışmada keşfedilen yeni hücre yapısının, hücrenin çevresine tutunmak için kullandığı ve hücre bölünmesinde önemli bir rol oynadığını kanıtlayan yeni bir protein kompleksi olduğu belirtildi. Çalışma Nature Cell Biology dergisinde yayımlandı.

Bir dokudaki hücreler, hücre dışı matriks adı verilen ağ benzeri bir yapı tarafından çevrelenir. Hücrelerin yüzeylerinde kendisini matrikse bağlamak için reseptör molekülleri vardır.

Bu bağlanma kompleksleri, dışarıdaki hücreleri hücre iç kısmına bağlar ve aynı zamanda hücrelere özelliklerini ve davranışlarını etkileyen yakın çevresini gösterir.

Araştırmacılar, protein kompleksinin, şimdiye kadar bilinenlerden ayrı bir şekilde tasarlanmış olan benzersiz bir moleküler yapı olduğunu ve hücre bölünmesinde anahtar rolü oynadığını söylüyor.

Karolinska Enstitüsü Biyolojik Bilimler ve Besin Bölümünden Profesör Staffan Strömblad, “2018’de keşfedilmeyi bekleyen yeni bir hücre yapısı olması inanılmaz derecede şaşırtıcı. Bu tip bir yapışma kompleksinin varlığı bizi tamamen bir yerden başka yere götürdü.” diyor.

Yeni keşfedilen bağlanma kompleksi, henüz cevaplanmamış bir soruya cevap verebilir – hücre bölünmesi sırasında hücrenin matrise nasıl bağlı kalacağı. Önceden bilinen bağlanma kompleksleri, hücrenin bölünmesine izin verme işlemi sırasında çözülür. Ama bu yeni tip çözülmez.

Profesör Strömblad, “Bu bağlanma kompleksinin, hücre bölünmesi sırasında olduğu gibi kaldığını ve hücreye tutunduğunu gösterdik” diyor.

Araştırmacılar ayrıca, yeni keşfedilen yapıların, hücre bölünmesinden sonra, oluşan hücrelerinin doğru yeri işgal etme yeteneklerini kontrol ettiğini de gösteriyor. Araştırmacılar bağlanma kompleksini bloke ettiğinde bu hafıza fonksiyonu kesintiye uğradı.

Çalışma esas olarak konfokal mikroskopi ve kütle spektrometresi kullanılarak insan hücre hatları üzerinde yapıldı. Canlı organizmalarda yeni bağlanma kompleksini incelemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Profesör Strömblad, “Bulgularımız bu yapıların varlığı ve işleviyle ilgili birçok yeni ve önemli soruları gündeme getiriyor. Hücre bölünmesinden başka süreçlere de dahil olduklarına inanıyoruz, ancak bu keşfedilmeyi bekliyor.” dedi.

Story Source: Materials provided by Karolinska Institutet. Note: Content may be edited for style and length.

Journal Reference:

1. John G. Lock, Matthew C. Jones, Janet A. Askari, Xiaowei Gong, Anna Oddone, Helene Olofsson, Sara Göransson, Melike Lakadamyali, Martin J. Humphries, Staffan Strömblad. Reticular adhesions are a distinct class of cell-matrix adhesions that mediate attachment during mitosis. Nature Cell Biology, 2018; 20 (11): 1290 DOI: 10.1038/s41556-018-0220-2

Kaynak ve ileri okuma için: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/10/181022122815.htm

Çeviren ve Derleyen: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 29 Ekim 2018