İnsan & Sağlık

Aşı Kararsızlığı

Aşı Kararsızlığı


Görsel Kredi: WHO/Sergey Volkov

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2019’da sağlığı küresel ölçekte tehdit eden on neden arasında aşı karasızlığını da sayıyor.

Aşı kararsızlığı (aşıların mevcut olmasına rağmen aşılamaya isteksizlik veya aşının reddedilmesi) aşı ile önlenebilir hastalıklarla mücadelede kaydedilen ilerlemeyi tersine çevirmekle tehdit eder. Aşılama, hastalıktan kaçınmanın en uygun maliyetli yollarından biridir – şu an yılda 2-3 milyon ölümü önlüyor.

Örneğin, dünyada kızamık vaka sayısı % 30 artış göstermiştir. Bu artışın nedenleri karmaşıktır ve bu vakaların hepsi aşı kararsızlığından kaynaklanmaz. Bununla birlikte, hastalığın ortadan kaldırmasına yakın olan bazı ülkelerde yeniden canlanma görüldü.

İnsanların aşı yaptırmamayı tercih etmelerinin nedenleri karmaşıktır; Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı bir danışma grubu, aşılara erişimdeki sorunlar ve güven eksikliği aşı kararsızlığının altında yatan temel nedenlerdir. Özellikle toplumdaki sağlık çalışanları, aşı kararlarının en güvenilir danışmanı ve aşılama kararlarının etkileyicisi olmaya devam ediyor. Toplumun aşılar hakkında güvenini kazanmak için güvenilir bilgiyi temin etmeleri sağlanmalıdır.

Kaynak: https://www.who.int/emergencies/ten-threats-to-global-health-in-2019

Çeviri: Yalçın DEDEOĞLU

 

Eklenme Tarihi : 7 Haziran 2019