İnsan & Sağlık

Aşıların Oda Sıcaklığında Depolanması İçin Yeni Bir Yöntem Geliştirildi

Aşıların Oda Sıcaklığında Depolanması İçin Yeni Bir Yöntem Geliştirildi


Bazı basit ve ucuz teknikler, birkaç ay boyunca oda sıcaklığında antiviral aşıların depolanmasını mümkün kılar. Görsel Fotoğraf Kredi: iStock / Ecole Polytechnique Federale de Lausanne

Kesintisiz sıcaklık kontrollü tedarik zinciri ile (“soğuk zincir”) alıcılara gönderilen aşılar, uzak bölgelerde ve gelişmekte olan ülkelerde önemli bir lojistik ve finansal zorluktur. Sınır Tanımayan Doktorlara göre aşıların 2-8° C’lik bir sıcaklık aralığında tutulması ihtiyacı düşük aşılama oranlarının ana faktörlerinden biridir.

EPFL’nin Süper Moleküler Nanomalzemeler ve Arayüzey Laboratuarı’ndaki (SUNMIL) araştırmacılar ile Milano, Torino, Leiden ve Oregon’daki bilim insanlarının işbirliğiyle, bu engeli aşmak için üç basit ve ucuz aşı katkısı geliştirdiler. Minimum nanopartikül miktarlarını veya FDA onaylı polimer (polietilen glikol) veya daha yüksek sakaroz miktarlarını kullanarak aşıları oda sıcaklığında birkaç hafta veya bazı durumlarda aylarca stabilize edebildiler. Aşının, kemirgenler üzerinde başarıyla test edilen yaklaşımları Nature Communications’da yayımlandı.

Nanopartiküller, polimerler ve şeker

Çalışma, en yaygın kullanılan oda sıcaklığında dayanabilmesi birkaç gün süren viral vektör aşılarını ele aldı. Bu noktada, aşıların viral bileşenleri yapısal bütünlüklerini kaybederler. SUNMIL – Constellium Başkanı Stellacci, “Bu bileşenler doğaları gereği dalgalanmaktadır. Stabil bir formda birleşiyorlar ve düşük sıcaklık bu dengeyi koruyor ancak termal olarak dalgalanmalar sonunda viral vektörün bütünlüğü yok oluyor “dedi. Bu tür dalgalanmalara karşı aşıların basit biyouyumlu katkı maddeleri ile stabilize edilmesini içeren bilim adamlarının yaklaşımı, mükemmel sonuçlar verdi.

İlk yaklaşımlarında, negatif yüklü nanoparçacıklar bulutu kullanılarak inaktive virüslere (aşının ana bileşeni) ozmotik basınç uygulanır. Virüsü, yüksek bir negatif yükü olan ve virüs içinde tutulduğu genetik materyali (RNA veya DNA) nedeniyle, osmotik basınca maruz kalmaktadır. Nanoparçacıklar virüsü içeri almayan negatif yüklü cisim bulutu oluşturarak, virüsün bozulmaması için karşı-ozmotik basınç üretir. Stellacci, “Bu yöntemle bir virüs için enfeksiyozluk yarılanma ömrü 20 güne ulaştı” diyor.

İkinci yaklaşım, polimer ekleyerek inaktive virüsü saran virüs kapsidinin sertleştirilmesinden oluşur. Bu katkı maddesi esas olarak virüsün kapsid sertliğini değiştirerek salınımlarını yavaşlatarak dengeler. Sonuç olarak, aşı yaklaşık olarak 70 gün yarılanma ömrü ile 20 gün boyunca tamamen bozulmadan kaldı.

Son olarak, aşıya şeker olan sükroz eklemek ortamı daha yapışkan hale getirir ve dalgalanmaları yavaşlatır. Stellacci “Yöntem bal toplamaya benziyor, tüm hareket yavaşlıyor” diyor. Bu üçüncü yaklaşımla, aşı özelliklerinin % 85’i 70 gün sonra bile bozulmadan kaldı.

Chikungunya virüsü üzerindeki testler

Bu sonuçları kullanarak araştırmacılar yöntemlerini şu anda gelişmekte olan bir aşıya uyguladılar. Onların bir tropik virüs olan Chikungunya’ya karşı 10 günlük bir süreyle bir aşı stabilize edebildiklerini ve ardından fareleri başarıyla aşılamış olduklarını söylediler. “Bir sonraki adım, muhtemelen üç farklı yaklaşımı birleştirerek, spesifik aşılarla ilgili daha kapsamlı testler yürütmek olacak.”

Daha ucuz erişim

Bu çalışma gerçekten sağlık sistemini değiştirebilir. Şu anda, elektrik ve soğutmanın sınırlı olduğu alanlarda, aşılar bir soğutulmuş alandan diğerine taşınmakta ve daha sonra soğutucularda alıcılara teslim edilmektedir. Bu karmaşık süreç, aşı programlarının maliyetinin yaklaşık % 80’ini oluşturmaktadır. Bunlar şimdiye kadar, önemli bir engel olarak hep ön planda bulunuyordu.

Explore further: Scientists find new way to improve MERS vaccines

More information: M. Pelliccia, P. Andreozzi, J. Paulose, M. D’Alicarnasso, V. Cagno, M. Donalisio, A. Civra, R. M. Broeckel, N. Haese, P. Jacob Silva, R P. Carney, V. Marjoma, D. N. Streblow, D. Lembo, F. Stellacci, V. Vitelli & S. Krol. Additives to improve thermal stability of adenoviruses from hours to months: implications for vaccine storage. Nature Communications, DOI: 10.1038/ncomms13520

Journal reference: Nature Communications

Provided by: Ecole Polytechnique Federale de Lausanne

Kaynak ve ileri okuma için: http://phys.org/news/2016-11-method-vaccines-room-temperature.html

Çeviren ve Derleyen: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

 

 

 

 

Eklenme Tarihi : 1 Ekim 2018