Moleküler Biyoloji & Genetik

Berkeley Biyoloğu: “CRISPR Gen Düzenlemesi Genetik Hastalığı İyileştirecek”

Berkeley Biyoloğu: “CRISPR Gen Düzenlemesi Genetik Hastalığı İyileştirecek”


Genetik Hastalığın Sonu

Dünyanın en iyi gen düzenleme aracı olan CRISPR-Cas9 ile bol miktarda araştırma ve deney yapılmaya başlanmıştır. Bilim insanları kurucusu olduğu düşünülen kişiye çok şey borçludur. Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde biyolog olan Jennifer Doudna, “CRISPR Devrimi” olarak adlandırılan şeyin dünyadaki en önde gelen isimlerinden biri olarak ünvanını hak ediyor. Doudna’nın 2012’de genetik düzenleme için CRISPR-Cas9 kullanabilme imkânını önerdiği ilk çalışmaydı. O zamandan beri, kesinlikle iyi kullanılmıştır. Teknoloji yeteneklerinin insan klinik denemelerinin yakında ABD’de başlaması bekleniyor.

WIRED’in New York’taki 2017 İş Konferansı’nda konuşan Doudna, CRISPR’nin geleceği konusunda cesur bir iddiada bulundu. Konferansta “Bence o kadar uzak olmayan bir gelecekte genetik hastalığı tedavi edecektir” dedi. Bununla birlikte, Doudna böyle güçlü bir aracın kullanımının dikkatle düşünülmesi gerektiğinin farkındadır. Özellikle araştırmalar gösterdiğine göre istenmeyen etkilere sahip olabilir.

Doudna, “Ancak küresel olarak, sorumlu bir şekilde ilerleme konusunda fikir birliğine varmamız gerekiyor” dedi. CRISPR’yi kullanırken etik sorumluluk ilkesine vurgu yaptı.

Doudna kendisi, tavsiye ettiğini uygulamaya kesinlikle dikkat ediyor: 2015’te CRISPR’yi kullanmak için parametreleri koyan önde gelen biyologlardan oluşan geniş bir koalisyona üye oldu. Gen düzenlenmesi ile ilgili olarak “doğum sırası” olarak adlandırılan bir dünya moratoryumuna karar verdiler. Diğer bir deyişle, sonraki nesillere aktarılacak düzenlemeler üzerinde bir yasak koymak. Bununla birlikte, yasal olarak bağlayıcı olmadığı için, böyle deneylerin gerçekleşmesini durdurmak mümkün değildi. Örneğin, Çin’de insan embriyolarının genomunu düzenlemek için CRISPR’yi içeren bir çalışma var.

Daha Acil Etkiler

CRISPR’nin halen üstesinden gelmesi gereken yasal ve etik engellerin farkında olarak Doudna, bu gen düzenleme aracı için daha acil başarı sergilemek için çok daha makul bir alan hakkında konuşmaya devam etti: tarım için başvurusu. Doudna, New York’taki dinleyicilere “En kısa sürede en büyük etkiyi nerede göreceğimizi düşündüğümde, bunun tarımda olacağını düşünüyorum,” dedi.

Aslında, CRISPR zaten büyütmek ve yemek için özellikle bir üründe başarıyla kullanılmıştır. Birincisi İsveç’teki lahanaydı ve şimdi tarımsal dev Monsanto’nun Broad Enstitü tarafından CRISPR-Cas9’u tohumluk gelişiminde kullanmasına izin verilmiştir. Doudna ayrıca, New York’taki Cold Spring Harbor Laboratuvarından bilim adamları tarafından yapılan araştırmaların sonucunda domateslerin hasat edilmesini kolaylaştıracağını belirtti.

Doudna kendisi için bir domates çiftçisi olduğunu “Benim için gerçekten bu potansiyeli gösteriyor. CRISPR, bitki yetiştiricilerine geçmişte çok zor, bazen imkânsız olan şeyleri yapmalarını sağlıyor.” dedi.

Bilim, etik ve CRISPR’nin hukuki sonuçları ile hala zayıflamakta olan çiftçilik, teknolojiyle denemeye devam etmek için makul bir uzlaşmaya benziyor ve birçok uzman halen devam eden düzenleme üzerinde çalışıyor. Bu bağlılık göz önüne alındığında, genetik hastalıkların sona ermesinden çok geç olmayabilir. Doudna, nihai olarak CRISPR yardımıyla gerçekleşebileceğini umut ediyor.

Kaynak: https://futurism.com/berkeley-biologist-crispr-gene-editing-will-cure-genetic-disease/

Referanslar: WIRED, WIRED Business Conference

Çeviren ve Derleyen: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 1 Ekim 2018