Hücre & Mikrobiyoloji İnsan & Sağlık

Bilim İnsanları, Evrensel Bir Grip Aşısı İçin Temel Maddeyi Lamalarda Bulmuş Olabilir

Bilim İnsanları, Evrensel Bir Grip Aşısı İçin Temel Maddeyi Lamalarda Bulmuş Olabilir


Görsel: Franck Fife / AFP/Getty Images

Yeni araştırma, lamadan elde edilen antikorların evrensel grip aşısı için temel oluşturabileceğini göstermektedir.

Lamalar çok küçük bir bağışıklık sistemi antikorları oluşturuyor. Bu yüzden antikorlar istilacı bir virüsün kabuk oyuklarına sığabilecek kadar küçüktürler.

Bu beceri sayesinde bir gün insanları, grip virüslerinin tüm ailelerinden koruyabilir.

Science dergisinde yayımlanan bir çalışmada, La Jolla’daki Scripps Araştırma Enstitüsü’nden bir ekip ve uluslararası meslektaşları, influenzaya karşı evrensel bir aşı geliştirmek için uzun sürecek bir hedefe doğru büyük bir adım attılar.

Farelerde intranazal formülasyonu edildiğinde, farelere uyarlanmış bir insan grip suşuna karşı hızlı bir şekilde tam koruma sağlamıştır. Bunlar arasında 2009 yılında küresel bir salgın hastalığa sebep olan H1N1 “domuz gribi” ve sadece insanlarda görülen B virüsleri gibi virüsler var.

H1N1’e karşı, deney aşısının bir dozunun, en az 35 gün boyunca korunduğu gösterilmiştir – bu, insanlar için tek bir grip mevsiminden daha fazlasına eşdeğer bir zaman dilimidir.

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Müdürü Dr. Anthony Fauci, Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden finansman alan yeni çalışma için takdir ederek bir değerlendirme yaptı.

Fauci, “Bilimsel ve teknik açıdan bakıldığında, bu gerçekten çok zarif bir çalışma – en yüksek kalitede bilim” dedi.

İnsanları, öngörülemeyen bir şekilde değişebilen veya ortaya çıkabilen patojenlerden korumak için bilim insanlarının, bağışıklık sistemleri kırılgan veya tehlikeye düşmüş insanlarda bile bir dizi virüsü yok edebilecek aşılar inşa etmeleri gerektiğini gösterdiği için övgüde bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, grip her yıl 650.000 insanı öldüren viral bir beladır. Bununla mücadele etmek için araştırma ekibi, dünya çapında immünoloji, mikrobiyoloji, nanoteknoloji ve genetik mühendisliği laboratuvarlarından yeni teknikleri kullandı.

İlk olarak lamaları bir çok A ve B influenza suşuna karşı aşılamışlardır. Daha sonra yanıt olarak üretilen lama antikorlarını toplamak için kan örnekleri alındı.

Bunlar arasında birçok farklı grip türünü yok etme yeteneği gösteren dört benzersiz antikor vardı. Büyüklükleri ve işlevleriyle başa çıkarken, buluşlarını “nanobodlar” diye adlandırdılar.

Araştırmacılar, çoğu protein için çok küçük olan bir virüsün yüzeyindeki boşluklara sıkışabilen tek bir protein tasarladılar. Çalışmanın yazarları, “etkileyici genişlik ve etki gücü” ile sonuçlanan “çok alanlı antikor MD3606” nın, doğanın insanlığın yolunda atabildiği tüm grip türlerine karşı koruma sağlayabileceğini söyledi.

Belirli bir sezondaki baskın suş aniden değişecek olsaydı, bu antikorlar istenmeyen konuk için hazır olurdu.

Bir grip suşu hiçbir yerde ortaya çıkmadıysa ve bağışıklığı olmayan halkı tehdit ederse, salgın gribinin kabus senaryosu bu süperşarjlı savunmacı tarafından grip olduğu fark ederek buna karşı koyacaktır. Sağlık görevlileri, grip aşısının nasıl geldiği konusunda yanlış tahmin ederse ve büyük ölçüde etkisiz hale gelebilecek bir aşıyı emrederse, son grip mevsimini başlatan bir senaryo, bu antikor paketi günü kurtarabilir.

İnsanların aşılara güvenilmez cevabı etrafında çalışmanın bir yolunu tasarladılar ve enerji merkezi proteinleri için üretim planlarını kodlayan bir gen oluşturdular. Bu geni bir konakçı organizmaya taşıtmak için, gen terapisi üzerinde çalışan laboratuvarlar tarafından kullanılan zararsız bir virüse başvurdular.

Tasarlanan genleri bu viral dağıtım cihazına ekleyerek, bilim insanları sadece antikor paketlerini bir ana bilgisayara götürmek için bir yol bulmadı. Üretim yapmak için imalat makineleri teslim ediyorlardı. Fauci, “Bu pasif transferin, bu aşı adayına herkes için eşit derecede etkili olma potansiyeli verdiğini” söyledi. “Bir sonraki adım, insanlarda, hayvanlarda ve klinik çalışmalarda daha ileri testler yapmak ve bu yıllarca sürecek” dedi. “Ama eğer tamamen başarılı olursa, bu sayede mevsimden mevsime olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir, yıllık bir grip aşısı yapılabilir” diye ekledi.

Kaynak ve ileri okuma için: http://www.latimes.com/science/sciencenow/la-sci-sn-universal-flu-vaccine-llamas-20181102-story.html

Çeviri: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 12 Kasım 2018