Haberler

Biyologlar Kanunu Hakkında Biyologlar İnisiyatifi Açıklaması

Biyologlar Kanunu Hakkında Biyologlar İnisiyatifi Açıklaması


Sevgili Biyologlar;

Geçtiğimiz günlerde meclis komisyonuna gelen Biyolog Meslek Yasası teklifi hakkında yaşanan tartışmalar ve son gelişmeler üzerine, tarafımızca açıklama yapılması gereği duyulmuştur.

Buna Göre;

Öncelikle şartlar ne olursa olsun, biyologlar lehine atılacak/atılmış herhangi bir adımın sonuna kadar destekçisi olduğumuzun ve olacağımızın herkes tarafından bilinmesi, konunun doğru anlaşılması bakımından önemlidir. Benzer şekilde biyologlar için emek vermiş hiçbir dernek, yapı, grup yada kişiye karşı olmamız da söz konusu değildir.

Ancak süreci yakından takip eden ve bizzat içerisinde olan bizleri de üzen bazı hadiselerin, tarafımızca kabul edilmesinin mümkün olmadığının da bilinmesini isteriz.

Şöyleki; Kanun taslağı hazırlama süreci Biyologlar Dayanışma Derneği (BDD) tarafından başlatılmış ve içlerinde bizlerinde olduğu geniş tabanlı bir görüş listesi hazırlanmıştır. Neticede hazırlanan taslak metinin iktidar partisi aracılığı ile meclise getirileceği birçok kez duyurulmuştur. Fakat bu süreçte, görüş listesinde bulunan TBD yönetiminin, hiçbir bilgi vermeden ve taslak metnin öncülüğünü yapan BDD’nin onayını almadan, taslak metni başka bir partiye götürdüğü ve bu süreci tamamen kendisi yürütmüş gibi davrandığı yaşanan gelişmelerden ve ilgili kişilerin açıklamalarından anlaşılmaktadır. TBD yönetimi tarafından yapılan bu yanlış girişimin, etik olmaması bir yana, biyologlara pozitif bir katkısı olacağı kanaatinde de değiliz.

Diğer taraftan bazı sosyal medya paylaşımlarında, meselenin; “iki dernek arasındaki iletişimsizlik”, “kayıkçı kavgası”, “2 ayrı koldan 2 ayrı çalışma yapılmış” vs. gibi küçültücü ve hedef saptırıcı bir yaklaşımla ele alınmasını da doğru bulmuyoruz çünkü konu; küçük hesaplar uğruna, büyük bir idealin ve hatta büyük bir pratiğin yok edilmesine varabilecek vahamette bir konudur.

Bu konu özelinde camiada yaşanan karmaşanın ve kafa karışıklığının nedeni olan TBD Yönetimi’nden makul bir açıklama ve özür bekliyoruz. Bu özür bizler için değil camiamız için olmalıdır çünkü bu kanun onlar için hepimiz için hazırlanmıştır ve süreç rayından çıkarılarak tüm camiaya karşı yanlış yapılmıştır.

Sonuç olarak, bizlerin ne TBD ile ne de herhangi bir biyolog örgütü ile en ufak bir sorunu olamaz ve yoktur da. Ancak büyük bir camiaya önderlik eden bizlerin, yanlış yapan kişileri/yönetimleri eleştirme hakkımız ve sorumluluğumuz olduğunun da bilinmesini isteriz.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Saygılarımızla.

Eklenme Tarihi : 30 Temmuz 2020