Bitkiler & Hayvanlar

Böcekler, Nano Parçacıklı Boya Üretiminde Kullanılıyor

Böcekler, Nano Parçacıklı Boya Üretiminde Kullanılıyor


Görsel Kredi: American Chemical Society Click here to download the image.

Bilim insanları, kınkanatlıların dış görünüşlerindeki parıldayan ve değişen canlı renklerinden esinlenerek, bir malzemeye gömüldükten sonra bile renk tonunu değiştirebilen nano parçacıklar geliştirdiler.

Kınkanatlıların kabukları ya da dış iskeletleri, ışığı saçan ve göz kamaştırıcı renkler üreten kristal biçimli yığınlar ile kaplıdır. Bazı durumlarda, bu renkler görüntüleme açısının hafifçe kaymasıyla değişebilir. Bilim adamları bu yapısal renkleri saç boyaları, kozmetik ürünler ve diğer ürünlerde kullanabilmek için aynısını yapmaya çalışıyorlar. Pek çok pigmentin aksine, yapısal renkler çevre dostudur ve solmaya karşı dirençlidir. Bununla birlikte, yapısal renkleri malzemelere entegre etmek için kullanılan güncel teknikler zaman alıcı ve masraflıdır. Ayrıca, bir kez yüzeye yapıştıklarında, onları değiştirmek zordur. Geon Hwee Kim, Taechang An ve Geunbae Lim bu zorlukların üstesinden gelmeye çalıştı.

Araştırmacılar 40 ila 80 santigrat derecedeki suda, çinko oksit nano yapılarını sentezlemek için hidrotermal büyüme adı verilen bir işlemi kullandılar. Bu teknik çok küçük parçacıkları hızlı ve kolay bir şekilde üretti. Metod ayrıca, nano yapıların boyutunu ve aralığını daha iyi kontrol etmelerini sağladı. Bu, bir malzeme veya kumaşta renkleri gerektiği gibi ayarlamak için önemli bir adımdır. Araştırmacılar, bu yeni tekniğin, sensörlerde kullanmak için mikroelektrodların üretimi de dahil olmak üzere geniş uygulamalara sahip olabileceği sonucuna varıyor.

Kaynak: https://scienmag.com/beetles-spark-development-of-color-changing-nanoparticles-for-commercial-use/

Çeviren ve Derleyen: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 16 Kasım 2018