Doğa & Çevre

Deniz Yosunundan, Suda Eriyebilen ve Yenilebilen Plastik Ambalaj Üretiliyor

Deniz Yosunundan, Suda Eriyebilen ve Yenilebilen Plastik Ambalaj Üretiliyor


Plastik atıkların bilinçsiz bir şekilde doğaya bırakılması, geri dönüşü olmayan yıkıma yol açıyor. Bu plastik atıklar, deniz canlılarının sindirim sistemine geçerek ölmelerine neden oluyor ve sofralarımıza kadar geliyor. Plastik atıklar için çözüm sağlamazsa, 2050 yılında okyanuslarda ve denizlerde balıktan çok plastik olacağı bilim insanları tarafından dile getiriliyor.

Endonezya kökenli bir firma olan Evoware, deniz yosunundan yenilebilir ve doğada çözünebilir gıda ambalajı üretiyor.

Bu şekilde üretilen plastik ambalajlar sayesinde çevreye kirliliğine neden plastik atık miktarının azalması sağlandığı gibi Endonezyalı üreticilerin deniz yosunundan elde ettiği gelirinde artırılması hedefleniyor.

Biyobozunur plastikler, deniz yosunundan üretilmesi nedeniyle suya bırakıldığında çözünüyor. Toprağa bırakıldığında ise biyoçözünür özelliğinden dolayı gübre olarak da kullanılıyor. Katkı maddesi bulunmayan ve yüksek oranda lif, mineral ve vitamin içeren ambalajların 2 yıllık ömrü bulunuyor.

Firmanın Ello Jello adı vereline ürünü, portakal, yeşilçay ve nane aromaları içeriyor. Bir ay içinde doğada çözünebilen bu bardaklar jelatin, gluten ve koruyucu içermiyor ve oldukça besleyici özelliği bulunuyor.

Bu doğa dostu girişim, Circular Design Challenge’ da (Döngüsel Tasarım Yarışması) büyük ödüle layık görülmüştür.

Kaynak: https://newplasticseconomy.org/innovation-prize/winners/evoware

Çeviren ve Derleyen: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 1 Ekim 2018