Moleküler Biyoloji & Genetik

Depresyonu Tetikleyen Genler Tanımlandı

Depresyonu Tetikleyen Genler Tanımlandı


Bilim insanları depresyon ile bağlantılı yaklaşık 80 yeni gen keşfetti.

Bulgular, bazı kişilerde depresyon geliştirme riskinin yüksek olmasını açıklamaya yardımcı olabilir.

Uzmanlar, araştırmanın akıl sağlığı ile mücadele etmek için uğraşan bilim insanlarının ilaç geliştirmesine yardımcı olabileceğini söylüyor.

Yaşam olayları – travma ya da stres gibi – depresyonun başlanmasına katkıda bulunabilir, ancak bazı insanların diğerlerine göre neden daha fazla depresyon geliştirdiği durumu açık değildir.

Edinburgh Üniversitesi liderliğindeki bilim insanları, yarım milyon insan için sağlık ve genetik bilgi içeren bir araştırma kaynağı olan UK Biobank’tan verileri analiz etti.

Depresyonla bağlantılı olabilecek DNA alanlarını tanımlamak için 300.000 kişilik genetik kodu taradılar.

Belirlenmiş genlerin bazılarının, beyin hücrelerinin birbirleriyle elektrik ve kimyasal sinyaller aracılığıyla iletişim kurmasını sağlayan küçük bağlayıcılar olan sinapsların fonksiyonuna dahil olduğu bilinmektedir.

Bilim insanları daha sonra kişisel genetik ve araştırma şirketi 23andMe tarafından muhafaza edilen ve bağışçının onayıyla kullanılan isimsizleştirilmiş verileri inceleyerek bulgularını doğruladılar.

Nature Communications’da yayımlanan çalışma durumu daha iyi anlayabilmek için 4.7 milyon £’luk bir proje olan Stratifying Resilience and Depression Longitudinally’nin bir parçası olarak Wellcome tarafından finanse edildi.

Edinburgh merkezli araştırma grubunu yöneten Edinburgh Üniversitesi Klinik Beyin Bilimleri Merkezi’nden Profesör Andrew McIntosh, “Depresyon, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen yaygın ve sıklıkla şiddetli bir durumdur.

Bu yeni bulgular, depresyonun nedenlerini daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor. UK Biobank çalışmasının ve büyük veri araştırmasının zihinsel sağlık araştırmalarını nasıl geliştirdiğini gösteriyor. İngiltere’nin büyüyen sağlık veri araştırma kapasitesinin önümüzdeki yıllarda depresyon anlayışımızda büyük ilerlemeler kaydetmemize yardımcı olacağını umuyoruz” dedi.

Edinburgh Üniversitesi Klinik Beyin Bilimleri Merkezi’nde araştırma görevlisi olan ve araştırmanın baş yazarı Dr. David Howard şunları söyledi: “Bu çalışma, depresyon riskini potansiyel olarak artıran genlerin, kısmen genetik bir bozukluk olduğuna dair kanıtları da ekleyerek tanımlamaktadır. Bulgular aynı zamanda depresyonun nedenlerine de yeni ipuçları veriyor ve umarız ki bu durumla yaşayan insanlara yardımcı olabilecek terapilerin araştırılmasını sınırlandıracaktır.”

Source: Kate McAllister – University of Edinburgh

Publisher: Organized by NeuroscienceNews.com.

Image Source: NeuroscienceNews.com image is in the public domain.

Original Research: Open access research for “Genome-wide association study of depression phenotypes in UK Biobank identifies variants in excitatory synaptic pathways” by David M. Howard, Mark J. Adams, Masoud Shirali, Toni-Kim Clarke, Riccardo E. Marioni, Gail Davies, Jonathan R. I. Coleman, Clara Alloza, Xueyi Shen, Miruna C. Barbu, Eleanor M. Wigmore, Jude Gibson, 23andMe Research Team, Saskia P. Hagenaars, Cathryn M. Lewis, Joey Ward, Daniel J. Smith, Patrick F. Sullivan, Chris S. Haley, Gerome Breen, Ian J. Deary & Andrew M. McIntosh in Nature Communications. Published April 16 2018.

doi:10.1038/s41467-018-03819-3

Kaynak ve ileri okuma için: University of Edinburgh “Genes that May Trigger Depression Identified.” NeuroscienceNews. NeuroscienceNews, 16 April 2018. <https://neurosciencenews.com/depression-genetics-8799/>.

Çeviren ve Derleyen: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 1 Ekim 2018