Moleküler Biyoloji & Genetik

Genom Tarayan Bilim İnsanları Doğal Kırmızı Saçların Karmaşık Bir Özellik Olduğunu Söyledi

Genom Tarayan Bilim İnsanları Doğal Kırmızı Saçların Karmaşık Bir Özellik Olduğunu Söyledi


Melbourne, Avustralya’da bir Kızıl Gurur Rally katılımcıları. [Chris Hopkins / Stringer / GettyImages]

Geçmişte düşünülenin aksine kızıl saçlı olmanın genetik karmaşıklığı artırdığı tespit edilmiştir. Önceden, tek bir gende var olan MC1R varyasyonlarının belirleyici olduğu düşünülüyordu. Ancak son zamanlarda, diğer genetik faktörlerin, birinin kilitlenip kilitlenmeyeceğini “kızıl” mı yoksa başka bir renk mi olacağını belirlemek için MC1R ile etkileşime girdiği ortaya çıktı. Maddenin köklerine ulaşmak için, Edinburgh Üniversitesi’nde çalışan bilim adamları, Birleşik Krallık Biyobank katılımcıları arasında yaklaşık 350.000 kişinin saç renginden sorumlu genleri haritalandırıldı.

Edinburgh Üniversitesi profesörü Ian Jackson tarafından yönetilen bilim adamları, Kızıl saçlıları kahverengi veya siyah saçlı insanlarla karşılaştırdı ve daha önce bilinmeyen genetik farklılıkları kızıl saçlarla ilişkilendirdi. Bilim insanları aynı zamanda tanımladıkları genlerin fonksiyonlarını incelediler ve bazılarında MC1R’nin açılıp kapanmadığını kontrol ederek çalıştıklarını gördüler.

Ek ayrıntılar Nature Communications dergisinde 10 Aralık’ta yayımlandı: “Birleşik Krallık’taki saç renginin Genom çapında çalışması Biobank, SNP kalıtılabilirliğinin çoğunu açıklıyor.” Kırmızı saçı SNP kalıtımının çoğunu açıklayan sekiz ek varyantı tanımlamanın yanı sıra Çalışmada, 200’den fazla genetik varyantın bağımsız olarak sarıdan siyaha kadar olan spektrumda çoklu saç renkleri ile ilişkili olduğu bulunmuştur.

Ayrıca, sarışınlar ve esmerlerle ilişkili 200 gendeki farklılıklar da ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Araştırmacılar bu 200 genetik farklılığın çoğunun pigmentasyon yerine saç dokusuyla ilişkili olduğunu bulduklarında şaşırdılar. Diğer genler ise kılların nasıl büyüdüğünü belirler (ister kıvırcık ister düz olsun). Bilim adamları, bu bulgu, saç pigmentasyonunun belirlenmesinde keratinosit-melanosit etkileşimlerinin önemini ve saç şeklinin renk algısı üzerindeki etkisini vurgulamaktadır.

İngiltere’de yarım milyon insanın devasa ve benzersiz bir genetik çalışmasını ortaya koyan bu çalışmada İngiltere Biyobankasının gücünü kullanıldı.

Biyoteknoloji ve Biyolojik Bilimler Araştırma Konseyi’nin (BBSRC) yönetim kurulu başkanı Melanie Welham, çalışmayı şu şekilde yorumladı: “Bir kez daha, işbirlikçi araştırmalar hayatın önemli sorularının bazılarına cevap vermeye yardımcı oluyor. BBSRC, insan saçı renginin en büyük genetik çalışmasına destek vermekten memnuniyet duymaktadır. Bizi böylesine farklı bireyler yapan şeyin içine farkındalık ile bakmamızı sağladı.”

Web kaynak: https://www.genengnews.com/news/natural-red-hair-a-complex-trait-say-genome-combing-scientists/

Çeviri: Biyolog Yüksel SEZGİN

Eklenme Tarihi : 14 Aralık 2018