Bitkiler & Hayvanlar

Geyik Boynuzları Yeni Nesil Kırılmaz Malzemelere İlham Verebilir

Geyik Boynuzları Yeni Nesil Kırılmaz Malzemelere İlham Verebilir

Londra Mary Üniversitesi’nden (QMUL) bilim adamları, geyik boynuzlarının sertliğinin arkasındaki sırrı ve kavgalar sırasında kırılmaya nasıl direndiklerini keşfettiler.

Ekip, inanılmaz derecede küçük, bir saç telinin kalınlığının hemen hemen binde biri olan ‘nano seviyede’ boynuzların yapısına baktı ve en gelişmiş teknikler kullanılarak boynuzdaki yapısal mekanizmaları tespit edebildi.
QMUL’in Mühendislik ve Malzeme Bilim Okulu’ndan Paolino De Falco “Boynunu oluşturan fibriller, birbirlerine çakışmayacak şekilde düzenlenmiş ve kademeli olarak bulunur. Bu, kavga sırasında çarpışmanın etkisiyle enerjiyi emmelerini sağlar.” dedi.

ACS Biomaterials Science & Engineering dergisinde yayınlanan araştırma, yeni bilgiler sunmakta ve kemiğin yapısal modellemesi alanında önceki boşlukları doldurmaktadır. Bu çalışma hasara direnebilecek yeni nesil materyallerin oluşturulması için yeni olanaklar sunmaktadır.

QMUL’in Mühendislik ve Malzeme Bilim Okulu’ndan araştımacı Ettore Barbieri, “Bir sonraki adımımız, elyafları kademeli konfigürasyonda düzenlenmiş ve elastik bir arayüzle birbirine bağlanmış bir 3D baskılı model oluşturmaktır. Böylelikle elde edilecek prototipler hasara dayanıklı kompozit malzeme oluşturmak için kullanılabilir” diyor.

Görsel Kredi: QMUL

Kaynak ve ileri okuma için: https://m.phys.org/news/2016-12-rudolph-antlers-unbreakable-materials.html

More information: ‘Staggered fibrils and damageable interfaces lead concurrently and independently to hysteretic energy absorption and inhomogeneous strain fields in cyclically loaded antler bone’ by P. De Falco, E. Barbieri, N. Pugno, and H. S. Gupta is published in the journal ACS Biomaterials Science & Engineering on 19th December 2016. http://DOI: 10.1021/acsbiomaterials.6b00637

Provided by: Queen Mary, University of London

Çeviren ve Derleyen: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

 

Eklenme Tarihi : 1 Ekim 2018