Moleküler Biyoloji & Genetik

Hormonal Doğum Kontrol Alt Seviyelerine Bağlı Gen Varyantı

Hormonal Doğum Kontrol Alt Seviyelerine Bağlı Gen Varyantı


Bir nüfusun yüzde 5’i içinde mevcut genetik varyant bir hormonal kontraseptif implant içinde aktif bileşenin daha düşük kan seviyelerine bağlıdır. Daha yaygın olan genetik varyasyon da az olmamakla beraber hormonun düşük seviyeleriyle ilgilidir. Araştırmacılar oral hormonal kontraseptifleri alan (doğum kontrol hapları) kadınların bazen hamile kaldıklarını açıklayabilen savları açıklamaya yardımcı olabileceğini savunuyorlar.

Araştırmacı; “Uzun bir zaman diliminde sürekli olarak belli dozlarda doğum kontrol hapı alan kadın hamile kalırsa” sorusunu varsayarak çalışmaya başlamıştır. Colorado Üniversitesi’nde kadın doğum uzmanı ve jinekolog olan araştırmacı Aaron Lazorwitz, bu çalışmayı başlatmıştır. Çalışmada sorunun düzeltilmesi için “ Belki genetik olarak sürekli devam etmekte olan varyantlar biz doktorların daha çok dikkat etmesi gerekirdi, bu yüzden kadınlara sadece bazı hormonları vermek yerine; kadınlara bireyselleştirmiş bir tedavi uygulayabiliriz. Bu genellikle oluşacak sorunu düzeltir.”

Lazorwitz ve meslektaşları, cilt altına yerleştirilen bir doğum kontrol şekli kullanarak 350 kadın üzerinde çalışmalara başlamıştır. Burada yumurtlamayı bastırmak için etonogestrel hormonunu yavaş yavaş kan dolaşımına salıverdi. Kadınların genleri ve kandaki etonogestrel seviyelerini çalışma kapsamında izlediler. Hormonları parçalayan yetişkinliğe aktif olan CYP3A7 genini tutan mutasyona sahip kişiler, ortalama olarak değişken olmayanlara göre daha düşük etonogestrel seviyelerine sahiplerdi. Düşük etonogestrel seviyeleri aynı zamanda daha yüksek vücut kitle indeksi ile de ilişkiliydi. Kadınların daha uzun bir zaman boyunca implantı kullandıkları ve steroid reseptörlerini kodlayan NRGR2 (PXR) ve PGR genlerinde varyantları daha az miktarda ilişkili oldukları bulundu.

İstenmeyen hamilelik riski bu noktada CYP3A7 varyantını taşıyan kadınların doğum kontrolü sırasında değerlendirilmez, Lazorwitz bunun çok erken olduğunu savında sunmuştur. Varyantın implantın ne kadar iyi çalışacağını etkilemeyeceğini ancak daha düşük hormon seviyelerini vücutta dolaşıma sokan oral konstraseptiflein etkisini etkileyebileceğini düşünmüştür. Lazorwitz “ Doğum kontrolü hakkında bilmediğimiz çok şey var. Bir kadının kontrolünün dışında, doğum kontrolünün işe yarayıp yaramadığını etkileyebilecek şeyler gibi görünüyor. Bu gibi durumları dikkate alarak bireyselleştirilme tedavilerine başlanmalıdır.” açıklamasını yapmıştır.

NewYork-Presbyterian/Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi’nde çalışan bir kadın doğum uzmanı ve jinekolog olan Anne Davis araştırma hakkında Reuters’e verdiği demeçte , “Bakımı nasıl geliştirebileceğimizi sormamız gereken bir sonraki sorulara bir bakış açısı sağlıyor. İnsanların hormonları metabolize etmelerinde bir fark olduğunu bilmek, kadınların deneyimlerini daha iyi anlamamıza yardımcı olacak ve doğru ilacı doğru hastaya vermemize yardımcı olabilecek daha fazla araştırma için zemin hazırlıyor.” dedi.

Kaynak: https://www.the-scientist.com/news-opinion/gene-variant-linked-to-lower-levels-of-hormonal-birth-control-65600

Çeviren ve Derleyen: Azize Özen / MBG

Eklenme Tarihi : 21 Nisan 2019