Doğa & Çevre

İklim Değişikliği, 2070 yılına kadar Dünyadaki Parazit Türlerinin Üçte Birini Yok Edebilir

İklim Değişikliği, 2070 yılına kadar Dünyadaki Parazit Türlerinin Üçte Birini Yok Edebilir


Görsel fotoğraf: Pavel Krasensky/Shutterstock.com

Bu aslında iyi bir şey değil.

Kitlesel yok olma olayının ortasında olduğumuz sır değildir. İklim değişikliği buzulları eritirken, okyanusları ısıtır ve hava sıcaklığının ölçüm değerlerini yükseltir, gezegenin tümündeki organizmalar biyolojik sınırlarına itilir ve hastalığa karşı daha savunmasız hale gelirler.

Bazı tahminlere göre, gezegendeki türlerin yüzde 75’i kaybolabilir. Zaten kurbağalar, deniz memelileri ve arılar gibi hayvanlar korkutucu oranlarda ölüyor.

Şimdi araştırmacılar, bu hayvanları etkileyen parazitlerin de iklim değişikliğine maruz kalma riskini taşıdığını tespit ettiler.

İklim değişikliğinin parazit popülasyonlarını nasıl etkileyebileceğini anlamak için araştırmacılar, Smithsonian Enstitüsü’nün Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nde yer alan ABD Ulusal Parazit Koleksiyonundaki 457 parazit türünü toplamaya başladı.

Türlerin coğrafi aralıklarını anlamak için her bir numunenin toplandığı yerde yıllarca araştırma yapmışlardı.

Ardından araştırmacılar, parazitlerin yaşam alanlarının çoğunun gelecekte ne kadar kaybolabileceğini belirlemek için bu bilgiyi birkaç iklim modeliyle birlikte kullandılar. Ayrıca, türlerin dağılması durumunda çeşitli türlerin uygun habitatlarının nasıl değişebileceğini hesapladılar.

Buldukları parazitler, dünyadaki en tehdit altındaki organizmalar grubundan biri olabilirler. İklim modeline (küçük değişiklik ve en kötü durum senaryosu) bağlı olarak pek çok parazit türü, bilinen türlerinin önemli bir bölümünü kaybetti; türlerin yok olması için en büyük öngörüdür.

Araştırmacılar, iklim değişikliğinin 2070 yılına kadar parazit türlerinin üçte birine kadar yok olmasına neden olabileceği sonucuna varmışlardır.

Genellikle parazitler bizi hasta hale getirecek böcekler olarak düşünsek de, bu canlılar ekosistemde önemli bir rol oynamaktadır. Hayvanların bağışıklık sistemlerini düzenlemeye ve hastalığı durdurmaya yardımcı olabilirler.

Hayvanların davranışlarını değiştirerek parazitler biyokütlenin bir ekosistemdeki farklı seviyeler arasında geçişini kolaylaştırır

Onları kaybetmek sadece gezegendeki tür sayısını azaltmakla kalmayıp, araştırmacılara göre parazit olmayan türlerin kaybını da hızlandırabilir. Bu, daha savunmasız ekosistemlerin bozulmasını hızlandırabilir ve kendilerine bağımlı olan çevreyi daha da zora sokabilir.

Bu çalışma sayesinde araştırmacılar, yakın gelecekte parazitlerin yok olarak nasıl bir tehdit oluşturacaklarının daha net bir resmini oluşturmuşlardır. Bununla birlikte, onları nasıl koruyacaklarını bilmiyorlar.

Parazitleri koruma yönündeki bu zorlu görevde başkalarının yardımına başvurmak için araştırmacılar, dünyanın ilk parazit koruma veritabanı olan çalıştıkları her bir parazit türü için tehdit hakkında öğrendiklerini paylaşan çevrimiçi bir portal oluşturdular.

Bu makale aslında Futurism tarafından yayımlandı. Orijinal makaleyi okuyun.

Kaynak ve ileri okuma için: https://www.sciencealert.com/climate-change-could-wipe-out-one-third-of-parasite-species-by-2070

Çeviren ve Derleyen: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 1 Ekim 2018