Doğa & Çevre

İnsan İdrarından Biyotuğlalar Üretiliyor

İnsan İdrarından Biyotuğlalar Üretiliyor


Görsel Fotoğraf Kredisi: University of Cape Town

Dünyanın ilk insan idrarından elde edilen ilk biyotuğla, Cape Town Üniversitesi (UCT) yüksek lisans öğrencisi inşaat mühendisliği Suzanne Lambert tarafından açıklandı ve atık geri kazanımında yenilikçi bir paradigma değişimi sinyalini verdi.

Biyotuğlalar mikrobik karbonat çökeltmesi adı verilen doğal bir süreçten oluşur. Su kalitesi mühendisliğinde kıdemli öğretim görevlisi olan Lambert’in süpervizörü Dr. Dyllon Randall, deniz kabuklarının oluşum şeklinden farklı değil.

Bu durumda gevşek kum üreaz üreten bakterilerle kolonize olur. Bir enzim, üreaz, idrarda üre yıkarken, karmaşık bir kimyasal reaksiyonla kalsiyum karbonat üretir. Bu kumu, ister katı bir sütun olsun, ister şimdi, ilk kez, dikdörtgen bir bina tuğlası olsun, herhangi bir şekle sokar.

Son birkaç aydır Lambert ve inşaat mühendisliği onur öğrencisi Vukheta Mukhari, yenilikçi bir yapı malzemesi üretmek için çeşitli biyo-tuğla şekillerini ve gerilme mukavemetlerini test eden laboratuvarda çalışmakta zorlandı. Mukhari, inşaat mühendisliği bölümünden Profesör Hans Beushausen tarafından da denetleniyor. Beushausen ürünleri test etmeye yardım ediyor.

Geliştirme, aynı zamanda, çevre ısısı ve küresel ısınma için de iyi bir haberdir, çünkü biyotuğlalar oda sıcaklığında kalıplarda yapılıyor. Normalde tuğlalar, 1400 °C civarında fırınlarda fırınlanır ve çok miktarda karbondioksit üretir.

Biyotuğlaların gücü, müşterinin ihtiyaçlarına bağlı olacaktır.

Randall “Eğer bir müşteri yüzde 40 kireçtaşı tuğlasından daha güçlü bir tuğla istiyorsa, bakterileri daha uzun süre dayanıklı hale getirerek katılaşmasını sağlamış olursunuz. Küçük bakterilerin daha uzun süre çimento yapmasına izin verirseniz, ürün o kadar güçlü olacaktır. Bu süreci optimize edebiliriz.” dedi.

Explore further: Nutrient recovery from biowaste for mineral fertiliser production

More information: J. Henze et al. Microbial induced calcium carbonate precipitation at elevated pH values (>11) using Sporosarcina pasteurii, Journal of Environmental Chemical Engineering (2018). DOI: 10.1016/j.jece.2018.07.046

C.P. Flanagan et al. Development of a novel nutrient recovery urinal for on-site fertilizer production, Journal of Environmental Chemical Engineering (2018). DOI: 10.1016/j.jece.2018.09.060

D.G. Randall et al. Urine: The liquid gold of wastewater, Journal of Environmental Chemical Engineering (2018). DOI: 10.1016/j.jece.2018.04.012

Provided by: University of Cape Town

Kaynak ve ileri okuma için: 

Çeviren ve Derleyen: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 29 Ekim 2018