İnsan & Sağlık

Kahve İçmek Alzheimer ve Parkinson Hastalıklarının Gelişim Riskini Azaltabilir

Kahve İçmek Alzheimer ve Parkinson Hastalıklarının Gelişim Riskini Azaltabilir


Görsel Kredi: CC0 Public Domain

Dünya genelinde her yıl yaklaşık 500 milyar fincan kahve tüketiliyor.

Krembil Beyin Enstitüsü’nün yeni bir araştırması, kahve içmenin o sabah enerji ve dikkati artmasından ziyade, daha da fazla etkisinin olabileceğini gösteriyor. Kahve içmek Alzheimer ve Parkinson hastalığının gelişmesine karşı sizi koruyabilir.

Krembil Beyin Enstitüsü koordinatörü Dr. Donald Weaver, “Kahve tüketiminin Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının gelişme riskinin azalmasıyla bir ilişkisi var gibi görünüyor. Fakat bunun nedenini araştırmak istedik – hangi bileşimlerin dahil olduğunu ve bunların yaşla ilgili bilişsel gerilemeyi nasıl etkileyebileceğini araştırmak istedik” diyor.

Dr. Weaver, tıbbi kimyada araştırma görevlisi olan Dr. Ross Mancini ve biyolog Yanfei Wang’dan yardımcı olmalarını istedi. Ekip, üç farklı kahve türünü (hafif kavrulmuş, koyu kavrulmuş ve kafeinsiz koyu kavrulmuş) araştırmayı seçti.

Dr. Mancini, “Kafeinli ve kafeinsiz koyu kavrulmuş kahvelerin her ikisinde de ilk deneysel testlerimiz aynı etkileri verdi. Bu yüzden, kahvenin koruyucu etkisinin kafeine bağlı olamayacağını gözlemledik” diyor.

Dr. Mancini daha sonra kahve çekirdeklerinin kavrulma işleminin bir sonucu olarak ortaya çıkan ‘phenylindan’ olarak bilinen bir grup bileşimi tanımladı. Phenylindanlar, bu çalışmada Alzheimer ve Parkinson’da yaygın olan iki protein fragmanının hem beta amyloid hem de tau’yu bilakis engellemeyi amaçlayan tek bileşik olmaları bakımından benzersizdir. Dr. Weaver, “Yani phenylindanlar bir çift inhibitördür. Çok ilginç, biz bunu beklemiyorduk” diyor.

Kavurma işlemi daha yüksek miktarlarda phenylindanlara neden olurken, koyu kavrulmuş kahve hafif kavrulmuş kahveden daha koruyucu gibi görünmektedir.

Dr. Mancini, “Phenylindanların Alzheimer ve Parkinson hastalarından sorumlu proteinlerle nasıl etkileşime girdiği ilk kez araştırıldı. Bir sonraki adım, bu bileşiklerin ne kadar yararlı olduklarını ve kan dolaşımına girip girmediklerini ya da kan-beyin bariyerini geçip geçmediklerini araştırmak olabilir” diyor.

Ancak, potansiyel tedavi seçeneklerine dönüşmeden önce daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

“Bu çalışmanın amacı epidemiyolojik kanıtları almak ve bunu düzeltmeye çalışmak ve kahvede gerçekten bilişsel gerilemeyi önlemek için yararlı olan bileşenler olduğunu göstermek. Bu ilginç bir şey ama kahvenin bir çare olduğunu mu öneriyoruz? Kesinlikle hayır.”

More information: Ross S. Mancini et al, Phenylindanes in Brewed Coffee Inhibit Amyloid-Beta and Tau Aggregation, Frontiers in Neuroscience (2018). DOI: 10.3389/fnins.2018.00735

Provided by: University Health Network

Kaynak ve daha ileri okuma için: https://m.medicalxpress.com/news/2018-11-coffee-chances-alzheimer-parkinson.html?fbclid=IwAR37oHO4QLQOjxEuamcPZiTrYZGsbuzS5VWh3WKrIIx_YY6OY4t13lBWtk8

Çeviren: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 10 Kasım 2018