Moleküler Biyoloji & Genetik

Karanlık DNA

Karanlık DNA


Görsel: Pixabay

DNA dizileme teknolojisi, uzun zamandır bilim insanlarının canlı varlıkları tanımlamada kullandığı bir araştırma metodudur.

Canlı varlıkların genom haritaları bu metot ile çıkarılarak bilim çevresi, “zürafaların boynunun neden uzun olduğu” veya “yılanların neden sürünen varlıklar olduğu” gibi sorulara yanıtlar bulabiliyorlar. Ancak bazen bazı hayvan türlerinde, o familyada olmadan yaşayamayacakları genlerin kayıp olduğuna rastlanabiliyor. Son yapılan araştırmalara göre bu genler kayıp değiller. Sadece tespit edilmesi için daha farklı yöntemlerin kullanılması gereken “Karanlık DNA”lar.

Evrimsel açıdan tüm canlıların “Karanlık DNA”lara sahip olup olmadığı şu an için belirlenmiyor. Ancak “Karanlık DNA” nın canlıların evrim süreciyle ilgili daha çok bilgiyi ortaya çıkaracağı tahmin ediliyor. Şu anda her ne kadar yeni bir bulgu olduğu için daha çok soruyu beraberinde getirse de, bu keşif kesinlikle DNA dizilimi yapma yöntemlerini değiştireceğe benziyor.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/introducing-dark-dna-the-phenomenon-that-could-change-how-we-think-about-evolution?utm_source=Facebook&utm_medium=Branded+Content&utm_campaign=ScienceNaturePage

Çeviri: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 1 Ekim 2018