Moleküler Biyoloji & Genetik

Kazuo Ishiguro: Yakında, Diğer İnsanlara Üstün İnsanlar Oluşturabileceğiz

Kazuo Ishiguro: Yakında, Diğer İnsanlara Üstün İnsanlar Oluşturabileceğiz


Görsel: Getty Images/iStockphoto/Thinkstock

Kazuo Ishiguro, bilinçsizce distropik bir geleceğe doğru yürüdüğümüze inanıyor. Çünkü dünyada henüz bilim ve teknoloji çevresel çıkarlardan daha fazlasını sağlayamıyor.

Bilimsel ilerlemelerin bizi nereye götüreceği ve hayatımıza nasıl bir etkileri olacağı konusunda anlamlı konuşmalar yapmamamız gerektiğine inanıyor.

Kazuo Ishiguro’ya göre, önümüzdeki birkaç on yıl içinde yaşadığımız ve diğer insanlarla nasıl etkileşim kuracağımıza dair üç bilim alanı var: Gen düzenleme, robotik ve yapay zeka.

CRISPR’yi birincil örnek olarak gösteriyor. Bu gen düzenleme aracının keşfi, bilim insanlarına tıptaki benzeri görülmemiş uygulamalar için yol açan genom parçalarını değiştirme seçeneği sunar. Şu anda, hatalı genleri çalışan genlerle değiştirerek hatalı genleri düzeltebiliriz. Ancak ilerlemeye devam edersek, bu yeni teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinirken, entelektüel ve fiziksel olarak üstün insanlar yaratmak için fonksiyonel genleri geliştirme seçeneği gerçek bir olasılık haline gelir.

Sanki toplumun iki sınıfa ayrıldığı gerçek bir dünya Gattaca gibi düşünün. Yarısı daha sağlıklı, daha akıllı, daha güçlü-tasarımcı bebekler yapılarak genetiği değiştirilmiş genlerden oluşan insanlarla doldurulur. Diğer yarısı ise, genetik sırası tesadüflere bırakılmış genlerine dokunulmayan insanlardan oluşur.

Bilim Üzerine Yeni Bir Odaklanma

Ishiguro, bilinçsizce bu distropik geleceğe doğru yürüdüğümüze inanıyor. Çünkü dünya henüz bilim ve teknolojiyi sadece çevresel çıkarlardan daha fazlasını sağlamıyor. Elbette, başlıkları kutluyor ve başarılarını kabul ediyoruz, ancak bu ilerlemelerin bizi nereye götüreceği ve hayatımıza nasıl bir etkileri olacağı konusunda henüz anlamlı konuşmalar yapmamaktayız.

Örneğin AI ve robotik gelişmeler, entelektüel sermayenin önemli bir bölümünün, “Evrenin Silikon Vadisi Ustaları” olarak adlandırdıkları alana geçeceği anlamına geliyor. Bu hızlı gelişmelere ilişkin düzenleme eksikliği de endişe kaynağıdır. Ve elbette, CRISPR gibi genetik bilimlerdeki ilerlemelerin arkasındaki etik değerler hakkında devam eden tartışmalar var.

Kaynak: https://futurism.com/kazuo-ishiguro-soon-we-will-be-able-to-create-humans-who-are-superior-to-other-humans/

Çeviri: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 1 Ekim 2018