Biyoteknoloji

Kelebek Kanatları, Yeni Güneş Teknolojilerine Kapı Açan Buluşa İlham Kaynağı Oldu

Kelebek Kanatları, Yeni Güneş Teknolojilerine Kapı Açan Buluşa İlham Kaynağı Oldu


Görsel Kredi: Stuart Hay, ANU. 

Mühendisler, kelebek kanatlarından esinlenerek, yeni güneş pilleri teknolojilerinin ve ışığın kesin manipüle edilmesini gerektiren diğer uygulamaların kapılarını açan küçük yapıları icat ettiler.

İlham, çarpıcı mavi renk skalası oluşturmak için ışığı saçan küçük koni şekilli nanoyapıları olan kanatlara sahip mavi Morpho didius kelebeğinden geliyor. Gizli ve mimari uygulamalar gibi diğer yeniliklere yol açabilir.

ANU Araştırma Enstitüsü’nden araştırma görevlisi Dr. Niraj Lal, ekibin nanoyapıda benzer yapılar oluşturduğunu ve deneylerde ışığın yönünü ayarlamak için kelebek kanadı fenomeni ile aynı ilkeleri uyguladığını söyledi.

Dr Lal, “Işık kontrol tekniğini kullanarak yeni nesil güneş pili, mimari ve gizli teknolojileri de içeren bir dizi yeni potansiyel yeni uygulama var” dedi.

Bilim adamları etkili ışık yönetimi ile güneş pillerinin verimliliğini büyük ölçüde artırabileceklerini söyledi.

“Farklı ışık renklerinin dağılımını, yansımasını ve emilimini hassas bir şekilde kontrol etmek için kullanılan teknikler, çok yüksek verimli güneş panellerinin yeni neslinde kullanılmaktadır” dedi.

Dr Lal, bir güneş pilinin perovskite tabakasındaki güneş ışığının mavi, yeşil ve ultraviyole renklerini ve silikon tabakadaki kırmızı, turuncu ve sarı ışığın tümünü emmek olduğunu söyledi. Bu çift katlı katmanlı tandem bir güneş pili olarak bilinir.

Teknolojinin bir gün, opak nesneleri belirli renklere karşı şeffaf hale getirmek için ve yeni uygulamaların bir parçası olarak kullanılabileceğini söyledi.

Dr Lal, “Ufacık koni şeklindeki yapılarımızın farklı renklerdeki ışıkları yönlendirmek için ne kadar iyi çalıştığına şaşırdık” dedi.

Teknolojinin, pencerelerden ne kadar ışık ve ısı iletildiğini kontrol etmek için mimaride kullanılabileceğini de belirtti.

Dr Lal, “Yaklaşımımızı kullanarak bir pencere, başkaları için görülemeyen ve görmeyen bazı renklere karşı şeffaf olacak şekilde tasarlanabilir – bu nedenle mimaride çok güzel potansiyel uygulamalar var. Bu karmaşık nanoyapılar büyüyor ve kendileri toplanıyor. Küçük bir lazerle veya elektronlarla hassas bir kontrol yapılmaz ” dedi.

Kaynak: https://phys.org/news/2017-05-butterfly-wings-door-solar-technologies.html

Çeviren ve Derleyen: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 24 Kasım 2018