Bitkiler & Hayvanlar

Kenevir Lösemi Tedavisinde Kullanılabilir

Kenevir Lösemi Tedavisinde Kullanılabilir


Image credit: Acxel Fuentes/Photopin

Kenevirin, özellikle cannabinoid gibi sentezlediği aktif kimyasal maddelerin insan sağlığında yararlarını gösteren bir araştırma literatürü var.

Bunlar, hem epilepsi, Alzheimer hastalığı, demans gibi beyin hastalıklarını hem de kalp ve kanser olmak üzere çeşitli hastalıkları kapsamaktadır. Bir çalışma bile esrarın yaşlanmayı potansiyel olarak tersine döndürebileceğini iddia ediyor. Şimdi, St George’s Üniversitesi’nden araştırmacılar, Londra Üniversitesi, kanabinoidlerin lösemi tedavisinde etkili olabileceğini buldu. Bir çalışma bile kenevirin yaşlanmayı potansiyel olarak tersine döndürebileceğini iddia ediyor. Şimdi ise bazı araştırmacılar kanabinoidlerin lösemi tedavisinde etkili olabileceğini buldu.

Özellikle, araştırma fitokanabinoidlerin (kenevir bitkisinde doğal olarak oluşan kanabinoidler) kemoterapiyle birlikte kullanılmasını içeriyordu. Uluslararası Onkoloji Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre “Fitokanabinoidler tek başına kullanıldığında antikanser aktivitesine sahip oldukları ve lösemi hücrelerinde in vitro olarak birbirleriyle olumlu bir şekilde birleştikleri ve iyileştirme yönünde etkileri gösterilmiştir.”

Deneyler laboratuvarda devam etsede araştırmacılar, fitokannabinoidleri lösemi hastaları için kemoterapiyle birleştiren ilaçların, yan etkileri azaltarak daha düşük dozlar anlamına gelebileceğinden eminler.

Kenevir ile ilgili yapılan birçok çalışmada olduğu gibi, esrar içme ile çalışma tarafından talep edilen etkilerin elde edilmesi mümkün değildir. Araştırmacı Wai Liu, bir basın bülteninde “Bu özler yoğunlaşmış ve saflaştırılmış, bu nedenle esrar içmenin benzer bir etkisi olmayacaktır. Ancak kanabinoidler onkolojide oldukça heyecan verici bir manzara ve bizim gibi çalışmalar, terapötik bir etkiyi en üst düzeye çıkarmak için kullanılmaları gereken en iyi yolları bulmaya hizmet ediyor” dedi.

Kanserin yaygınlığı devam ederken, potansiyel tedavilere yönelik araştırmalar son yıllarda oldukça yaratıcı olmuştur. Gen tedavisi en popüler olanıdır ve diğer nanoparçacıkların kullanımını araştırmaktadır. Bu potansiyel tedavilerin en tuhafı, sperm hücrelerinin bir anti-kanser ilaç dağıtım mekanizmasıdır.

Her neyse, dünyanın en ölümcül hastalıklarından biriyle savaşmak için elimizden gelen her türlü yardıma ihtiyacımız var.

Web kaynak: https://futurism.com/new-research-shows-that-cannabinoids-can-help-treat-leukemia/

Çeviri: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 9 Aralık 2018