Doğa & Çevre

Mantarın Plastiği Yediği Keşfedildi

Mantarın Plastiği Yediği Keşfedildi


Bazı mantar türleri haftalar içinde plastik molekülleri parçalayabilir. Görsel Kredi: Alison Pouliot

Kew Bahçeleri’nin önde gelen bilim insanları, plastiğe karşı verilen savaşı kazanmanın anahtarının mantarla olabileceğini söylüyorlar.

Dünyadaki mantarların durumu hakkında ilk rapor bugün, mantarın doğal özelliklerinin kullanılması ve geliştirilebilmesi durumunda plastiklerin yıllarca süren uzun bir zaman diliminde değil, doğal olarak kısa bir süre içinde parçalanabileceğini ortaya koymuştur.

Kew Gardens ve 18 ülkeden 100’ün üzerinde bilim insanından oluşan bir ekip, farklı organizmaların plastik parçalarını nasıl parçalayabildiğini, radyoaktif maddeleri nasıl temizleyebildiğini ve hatta biyodizel üretimini nasıl hızlandırabileceğini gösteren bir derleme hazırladı.

Geçen yıl Pakistan’daki bir çöp dökümün alanında Çinli bilim adamlarından oluşan bir ekip tarafından bulunan Aspergillus tubingensis adı verilen bir mantar türü, plastik moleküller arasındaki bağları koparıyor ve daha sonra yapısındaki miselyumu kullanarak plastiği parçalara ayırıyor. Bu süreç, genellikle plastiklerin doğal olarak parçalanması için gerekli olan on yıllardan ziyade, birkaç haftayı alıyor.

Raporda, “Bu yetenek, plastik atıkların artan çevresel sorununa çözüm bulmak için ihtiyaç duyulan araçlardan biri haline gelme potansiyeline sahip” deniyor.

Kew Bahçeleri’nde üst düzey bilim insanlarından biri olan Dr. Ilia Leitch’e “Biz araştırmanın ilk günlerindeyiz beş ila on yıl içinde plastik yiyebilen mantarların faydalarını görmeyi umuyorum.” diyor.

Yakın zamanda yayımlanan bir Telgraf araştırması , Britanya’dan Polonya’ya geri dönüşüm amacıyla için gönderilen plastik malzemenin gerçekte yakıldığını ve tehlikeli zehirli parçacıkların atmosfere yayıldığını gösterdi.

Mantarların geri dönüşüm sürecini değiştirebileceği ve plastikler için sürdürülebilir bir ayrıştırma yöntemi oluşturabileceği umulmaktadır.

Rapor ayrıca mantarın bira (maya), penisilin, çamaşır deterjanı ve peynir bakımından da önemli olduğunu gösteriyor.

Kaynak ve ileri okuma için: https://www.telegraph.co.uk/news/2018/09/12/mushrooms-could-solve-war-plastic-says-kew-gardens/

Çeviren ve Derleyen: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 1 Ekim 2018