Bitkiler & Hayvanlar

Mevcut İlaçlara Dirençli Süper Mikropları Öldürebilecek İlaç Tazmanya Canavarı Sütü

Mevcut İlaçlara Dirençli Süper Mikropları Öldürebilecek İlaç Tazmanya Canavarı Sütü


Fotoğraf: Adam Cox

Antibiyotik direnciyle mücadele etmek için yepyeni bir yol.

Bilim adamları Tazmanya canavarı (Sarcophilus harrisii) sütünün bilinen en ölümcül bakteriyel ve fungal enfeksiyonları öldürebilecek (Staphylococcus aureus da dahil), antimikrobiyal bileşikler içerdiğini keşfettiler.

Tazmanya canavarlarının, bu antimikrobiyal bileşiklerden altı farklı tip ürettikleri tespit edildi (insanlar sadece bir tane üretiyorlar). Bilim adamları, bu antimikrobiyal bileşiklerin ilaçlara dirençli bakteri ve fungal patojenlere karşı etkinliklerini test etmek için laboratuarda sentezlemeyi başardı.

25 farklı bakteri ve altı mantar suşuna karşı test edildiğinde altı çeşit antimikrobiyal bileşimin; besin zehirlenmesi, pnömoni ve toksik şok sendromundan sorumlu olan altın staf (Staphylococcus aureus), üriner sistem enfeksiyonlarına ve menenjite neden olabilen Enterococcus’u öldürdüğü tespit edildi.

Bileşikler ayrıca Candida krusei’yi (yüksek mortalite ile ilişkili nadir bir maya türü) ve Cryptococcus gattii’yi (bilinen ölümcül ve hiper-virulent havadaki mantarı) öldürdü.

Ekibin bir üyesi olan Avustralya’daki Sydney Üniversitesinden Emma Peel, Sydney Morning Herald’daki Bridie Smith’e verdiği demeçte “Gerçekten heyecan verici, bu canavar peptidlerinin birçok ilaca dirençli bakteriyi öldürdüğünü gösterdik, bu gerçekten harika.” dedi.

Başlangıçta Tazmanya canavarları, yalnızca Avustralya adası olan Tazmanya’da bulunan vahşi doğada yaşayan etçilgillerdendir. Küçük bir köpeğin ebatlarında dünyanın en büyük etobur hayvanıdır.

Tazmanya canavarları şu anda devil yüz tümörlüğü hastalığından (DFTD) dolayı ciddi tehlike altındadır. Çok bulaşıcı bir paraziter yüz kanseri olan bu hastalık, türlerin yüzde 70’inden fazlasını yok etti.

Ancak, bu hastalık geçtiğimiz yirmi yılda populasyonda büyük tahribat yaratırken, türlerin DFTD’ye karşı direncini geliştirdiği görülüyor.

Tazmanya canavarlarının yavruları, birincil bağışık dokuları olmadan doğarlar ve yaklaşık 90 günlük oluncaya kadar uygun antikor aracılı bağışıklık geliştirmezler. Ve yine de, her nasılsa bakterilere pozitif etki eden annelerinin keseleri sayesinde kurtuluyorlar.

Video: Bite of the Tasmanian Devil | National Geographic

Araştırmacılar, bağışıklık sisteminden yoksun küçük, zayıf bebeklerin böyle bir ortamdan nasıl hayatta kalabileceğinden tamamen emin değiller. Ancak annelerinin sütünü ve kese astarındaki antimikrobiyal peptidler anahtar olabilir.

Peel ve ekibi Tazmanya canavarı genomunu taraması ve sütün moleküler yapısını analiz etmesiyle birlikte, cathelicidins familyasında altı adet doğal antimikrobiyal peptit bulundu. Mantar enfeksiyonlarına karşı, mantar önleyici ilaçlardan üç ila altı kat daha etkilidirler.

İki çeşit peptid Saha – CATH5 ve Saha – CATH6 insanlarda zararlı bakterileri öldürmede özellikle etkili olduğu için seçildi.

Araştırmacılar, “Altı karakterize cathelicidins arasında, Saha-CATH5 6 geniş spektrumlu antibakteriyel aktiviteye ve sorunlu insan patojenlerini öldürme kapasitesine sahiptir” dedi.

Her yıl kanserden daha fazla insan öldüren, ilaç dirençli enfeksiyonlara karşı, bu deney bir çözüm yolu bulmuş olabilir. Araştırmacılar bu peptidlerin sentetik versiyonun insanlarda güvenle kullanılabilirliğini araştırıyor.

Peel ABC News’e verdiği demeçte “Bu peptit süper bakterileri öldürüyor, bu yüzden geleceğin antibiyotik gelişimi için potansiyeli var” dedi.

Araştırmaların sonraki adımı, bu peptidlerin anti-kanser potansiyeline sahip olup olmadığını yani yüz tümörünü öldürebileceğini görmektir.

Çalışma Scientific Reports‘ta yayımlandı.

Kaynak ve ileri okuma için: https://www.sciencealert.com/tasmanian-devil-milk-kills-several-deadly-superbugs-that-are-resistant-to-existing-drugs

Çeviren ve Derleyen: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

 

Eklenme Tarihi : 1 Ekim 2018