İnsan & Sağlık

Parkinson Hastalığı İle Apandis Arasındaki İlişki Keşfedildi

Parkinson Hastalığı İle Apandis Arasındaki İlişki Keşfedildi


Görsel: SCIEPRO/SPL/Getty

Yeni bir araştırmada apandisin Parkinson hastalığıyla ilişkili olabileceği bulunmuştur.

Parkinson hastası olan kişilerin beyinlerinde bulunan toksik bir bileşik, apandiste tespit edilmiştir.

Parkinson hastası olan bir kişinin beyninde alfa sinüklein olarak bilinen bir proteinin yanlış katlanmış bir formunun biriktiği görülmektedir. Proteinin görevi tam olarak bilinmemekle beraber bu proteinin yanlış katlanmış formu beyin hücrelerini zarar öldürebilir. Sonuç olarak Parkinson hastalığının belirleyici özelliği olan titreme ve vücut sertliği oluşmaktadır.

Parkinson hastalarında alfa sinüklein, beyin kontrol hareketinin bazı bölümlerinde sinir hücrelerini öldüren kümelerde bulunur. Alfa sinüklein bir yerde toplanmaya başladığında, kümelenme zincir reaksiyonunda sinirler boyunca yayılır.

Bu sürecin bağırsak sinirlerinde başlayabileceğine dair kanıtlar artmaktadır. Örneğin kümelenmiş alfa sinüklein, farelerin bağırsağına enjekte edilirse toksik agregatlar beyinlerine yayılır.

Michigan’daki Van Andel Araştırma Enstitüsü’nden Viviane Labrie, bugüne kadarki en büyük ve uzun çalışma ile 1,6 milyon İsveçlinin sağlık kayıtlarına baktı. Bir kişinin 65 yaşından sonra Parkinson hastalığı olması olasılığı yaklaşık % 1’dir, fakat apandisi alınmış İsveçliler için hastalık yaklaşık % 20 daha düşüktü.

Labrie Parkinson’dan kaçınmak için herhangi bir kişinin apandisini aldırmasını önermiyor. Fakat daha sonraki dönemlerde Parkinson tedavilerinin, alfa sinüklein proteinin vücutta nasıl kesildiğini, işlendiğini ve biriktiğini kontrol edebileceğini umuyor. Bu arada, araştırma ekibi sağlıklı bir insanın apandisi ile Parkinsonlu bir kişinin apandisi arasındaki yerleşik farklılığın nasıl ve ne zaman farklılık göstereceğini araştırıyor.

Journal reference: Science Translational Medicine, DOI: 10.1126/scitranslmed.aar5280

Web kaynak: https://www.newscientist.com/article/2184110-parkinsons-disease-may-start-in-the-appendix-and-travel-to-the-brain/?utm_medium=SOC&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR1YZgdyQ1R_m36wRBN78cGlgtSdcd_4NuUV1-LiXhF6eY6Gdpi5UF3jdO0#Echobox=1541411447

Çeviri: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 6 Kasım 2018