Hücre & Mikrobiyoloji

Şaşırtıcı Bir Mikroorganizmanın Keşfi İle Yaşam Ağacımızın Yepyeni Bir Kolu Ortaya Çıktı

Şaşırtıcı Bir Mikroorganizmanın Keşfi İle Yaşam Ağacımızın Yepyeni Bir Kolu Ortaya Çıktı


Görsel: Yana Eglit

Nova Scotiamean’e yapılan bir yürüyüşten toplanan toprakta bulunan mikroskobik organizmalar, hayat ağacına başka bir dal eklememiz gerektiği anlamına geliyor.

Bu garip organizmalar bitki krallığı, hayvan krallığı veya şuana kadar sınıflandırdığımız başka bir krallığa uymuyordu.

Daha önce bunlardan biri hiç görülmemiş söz konusu küçük varlıkların detaylı genetik analizlerine dayanarak hemimastigotlar adı verilen mikroplar grubunun iki türünü temsil ediyorlardı.

Kanada Dalhousie Üniversitesi araştırma ekibine göre iki tür, genetik, anatomik ve etolojik bakımdan diğer ökaryot canlılardan ve protistalardan çok farklıdır.

Araştırmacılardan biri olan Alastair Simpson “Bu keşif yaşam ağacımızın en derin noktalarından biri olan bir şubeyi tam anlamıyla yeniden çiziyor. Dünyada hayvanlar ve bitkiler ortaya çıkmadan önce karmaşık hücrelerin-ve onların kökenleri- evrimini anlamak için yeni bir kapı açıyor.” dedi.

Tanımlanan ilk hemimastigot türü Spironema’dir. Bu daha önceki yıllarda tespit edilmişti. Daha sonra tam anlamıyla yeni bir tür keşfedildi. Mi’kmaq halk dilinde sakallı dev anlamına gelen Hemimastix kukwesjijk adı verildi.

Bu mikroorganizma, minyatür bir dev gibi görünüyor ve davranıyor, araştırmacılar bu şekilde yiyeceklerini tuzağa düşürüp yediğini söylüyorlar.

Yana Eglit ekibi, “Bu sıradışı görünümlü bir grup organizma, mikroskop altında göründüğü gibi onları hemen fark etmezsiniz.” diyor.

İlk hemimastigot 19. yy.’da tanımlanmıştı. Ancak bilim insanları bu mikroorganizmalar üzerinde detaylı bir genetik analiz yapamadılar. Sınıflandırma söz konusu olduğunda onlar her zaman sırrın bir parçası oldular.

Tek hücreli transkriptonomikleri olarak adlandırılan nispeten yeni bir gen dizileme tekniği yardımıyla ekip, bu organizmaların bilim insanları tarafından daha önceden tanımlanmış yaşam ağacı dallarına düşmediğini doğruladı.

Araştırmacılar, hemimastigotlar ve diğer canlılar arasında ortak bir ata bulmak için yaklaşık bir milyar yıl öncesine gitmek zorunda kalacaklarını söylüyorlar.

Simpson, CBC News’te Emily Chung’a “Büyük bir şubeyi temsil ediyorlar… Bunu kaçırdığımızı bilmiyorduk.” dedi.

Keşfi daha da çarpıcı yapan şey, Yana Eglit’in Halifax dışındaki Bluff Wilderness Trail boyunca diğer öğrencilerle bahar yürüyüşü esnasında çok önemli örnekleri toplamasıdır.

Eglit, mikroskop altında mikroorganizmaları incelerken, organizmalar üzerindeki flagellaların koordineli değil rastgele hareket ettiğini fark etti. Bu sıradışı ve nadir görülen bir hemimastigot belirtilerinden biridir.

Araştırmacılar, Hemimastix kukwesjijk mikroorganizmalarını laboratuvar ortamında besleyip üretebiliyordu. Daha ileri araştırmalar yaşamın evriminin en erken tarihine dair daha fazla bilgi verebilir.

Araştırma Nature dergisinde yayımlanmıştır.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/this-rare-microbe-discovery-means-we-have-to-change-the-way-we-classify-organisms?fbclid=IwAR2XHNkvgB4XH4Alht72eMqADvA_C3qUv6TngwTBTZs_s-xGAkZbEl_WOcQ

Çeviren ve düzenleyen: Saliha Turan/ Moleküler Biyoloji ve Genetik 2. Sınıf Öğrencisi

Eklenme Tarihi : 21 Kasım 2018