Doğa & Çevre

Şehirlerdeki Kirlilik Haşerelere ve Ekosisteme Zarar Veriyor

Şehirlerdeki Kirlilik Haşerelere ve Ekosisteme Zarar Veriyor


Sheffield Üniversitesi’nden yapılan bir araştırmaya göre, dünyanın büyük şehirlerinin ortak problemi olan yüksek düzeyde kirlilik, bitkiler ve haşereler (böcekler) üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır.

‘Nature Communications’ dergisinde yayınlanan çalışma, yüksek düzeyde azot dioksite (NO2) maruz kalan bitkilerin kendilerini otçul böceklere karşı daha iyi koruyabildiğini ortaya koymaktadır. Büyük kent merkezlerinde bulunan bitkilerin azot dioksit seviyelerinin yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

Üniversitenin Hayvan ve Bitki Bilimleri Bölümü’nden Dr. Stuart Campbell tarafından yönetilen araştırma, artan kirlilik düzeyine maruz kalan bitkilerin yapraklarında daha fazla koruyucu kimyasal ürettiklerini ortaya çıkardı.

Araştırmadan elde edilen bulgular, bu yapraklar ile beslenen böceklerin yetersiz ve eksik şekilde geliştiğini göstermiştir. Bu durum, yüksek düzeyde hava kirliliğinin otçul canlıların toplulukları üzerinde olumsuz etki yaratabileceğini göstermektedir.

Doktor Campell kendi sözleriyle ‘Azot dioksit (NO2), insanlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olan bir kirletici olmakla birlikte, araştırmamız ayrıca NO2’nin bitki ve böcekler üzerinde de önemli bir etkiye sahip olabileceğini göstermiştir’.

‘Böcekler, doğanın ve içinde yaşadığımız dünyanın önemli bir parçasıdır. Böcekler, ekosistemlerin sistematik işleyişi açısından hayati önem taşır.’

‘Birçok insan, arı, güve ve kelebeklerin yanı sıra binlerce arı türü gibi polen taşıyıcı böceklerin gıda üretimi için çok önemli olduğunun farkındadır, ancak bu polen taşıyıcı böcekler aynı zamanda kır çiçeklerinin, çalıların ve ağaçlarının uzun vadede hayatta kalmalarını açısından da önemlidir.’

Bitkiler ile beslenen böcekler (otçul böcekler) bitki besin maddelerinin toprağa geri kazandırılmasına yardımcı olur ve yabani kuşlar, sürüngenler, memeliler ve daha fazla böcek için besin kaynağıdır. Böcekler doğada, çürüyen organik maddeleri ayrıştırılması ve sağlıklı toprakların korunması gibi son derece önemli görevlere sahiptir. Bilim insanları, doğaya ve gıda kaynaklarına değer veren herkesi böcek sayılarındaki beklenmedik büyük düşüşlerin inanılmaz derecede endişe verici problemlere yol açabileceği konusunda uyarıyorlar.

‘Nitrojen dioksit, özellikle insanların fosil yakıtlara olan bağımlılığından dolayı ortaya çıkan ve doğaya salınan bir kirleticidir ve kirliliğin en önemli bileşenidir. Bu kirleticinin atmosferdeki seviyeleri büyük şehirlerde ve özellikle İngiltere’de çok yüksektir. Bu araştırma, çevremizdeki potansiyel kirlilik risklerinin sayısız örneklerinden biridir ve insanlığın bununla başa çıkabilmesi için ortak bir çaba sarf etmesi gerektiğini göstermektedir.

Şu anda ABD Çevre Koruma Ajansı’na dayanan bir araştırmacının da dahil olduğu uluslararası bilim insanları ekibi, böceklerin, bitkilerin azot dioksiti (NO2) çevreden alma yetenekleri üzerinde bir etkiye sahip olup olmadıklarına da araştırdılar.

Araştırmaya göre böcekler tarafından beslenen bitkiler çok daha az azot dioksit(NO2) absorbe etmiştir. Yazarlar, bu durum sonucunda böceklerin kentsel yeşil alanlarda havanın temizlenmesinde rol aldığına inanıyor. Şehirdeki ağaçlar NO2 gibi gazlı kirleticileri absorbe edebilir ve kısmen de olsa yaprak besleyici böceklerin aktivitesine, bitkinin konumuna ve ağacın türüne göre farklılıklar gösterebilir. Bununla birlikte, Dr. Campbell, asıl endişe edilecek konunun böcekler olduğu ve bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurguladı: “Araştırmalar, kentsel bitki örtüsünün NO2 seviyelerini kontrol altına almada mütevazi bir rol oynadığını gösteriyor. Bu temizleme seviyeleri bitki besleyici böceklerin aktivitesine göre değişiklik gösterebilir. Ancak, bitki besleme böcekleri hava kirliliği gibi bir dizi farklı potansiyel insan tehdidi ile karşı karşıyadır’’ dedi.

Kaynak ve ileri okuma için: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/11/181109112712.htm

Referans: University of Sheffield. “Pollution in cities damaging insects and ecosystems.” ScienceDaily. ScienceDaily, 9 November 2018. <www.sciencedaily.com/releases/2018/11/181109112712.htm>

Görsel kaynak: http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750×422/567e45fac03c0e3814b76dbb.jpg

Çeviren ve düzenleyen: Fethi Ülkem Betil / Son sınıf Biyomühendislik öğrencisi

Eklenme Tarihi : 13 Kasım 2018