Doğa & Çevre

Şeker ve Karbondioksitten Plastik Üretiliyor

Şeker ve Karbondioksitten Plastik Üretiliyor


Görsel Kredi: Georgina Gregory

Bazı biyolojik olarak bozunabilir plastikler, gelecekte Bath Üniversitesi’ndeki Sürdürülebilir Kimyasal Teknolojiler Merkezi (CSCT) bilim adamlarının araştırmasının ardından, şeker ve karbondioksit kullanarak ham petrolden sürdürülemez plastiklerin yerini alabilir.

– Polikarbonat içecek şişeleri, gözlük camları, telefonlar, CD’ler ve DVD’ler için çizilmeye karşı dayanıklı kaplamalar yapmak için kullanılır. – Polikarbonat için mevcut üretim işlemleri BPA (bebek şişelerinde kullanım yasaktır) ve çok toksik fosgen, birinci Dünya Savaşı’nda bir kimyasal silah olarak kullanılmıştır.

– Bilim insanları, düşük basınçlarda ve oda sıcaklığında kullanan yeni bir süreçle şekerlerden ve karbondioksitten alternatif polikarbonatlar yaptılar. Bu durum üretimi daha ucuz ve daha güvenli hale getiriyor.

– Bu yeni polikarbonat tipi toprak bakterileri tarafından enzimler kullanarak karbondioksit ve şekere geri biyolojik olarak parçalanabilir.

– Bu yeni plastik, biyolojik olarak uyumlu olduğundan, ileride tıbbi implantlar veya nakil için yenilenen organlar için yapı iskelesi olarak kullanılabilir.

Şekerlerden gelen polikarbonatlar, BPA’dan geleneksel polikarbonata daha sürdürülebilir bir alternatif sunarken, süreç fosgen denilen oldukça toksik bir kimyasal kullanıyor. Şimdi Bath bilim adamları, düşük basınçlarda ve oda sıcaklığında şekere karbondioksit katan daha güvenli, daha sürdürülebilir bir alternatif geliştirdiler.

Ortaya çıkan plastik, petrokimyasallardan türetilenlere benzer fiziksel özelliklere sahiptir; güçlü, şeffaf ve çizilmeye karşı dayanıklıdır. Aralarındaki önemli fark ise toprak bakterilerinde bulunan enzimler aracılığıyla plastiğin karbondioksit ve şekere geri dönüştürülmesidir.

Yeni BPA içermeyen plastik, bebek şişeleri ve gıda kapları gibi mevcut polikarbonları potansiyel olarak değiştirebilir ve plastik biyolojik olarak uyumlu olduğundan, tıbbi implantlar için veya büyüyen doku ve organ nakli için iskele olarak da kullanılabilir.

Bilim insanı Dr. Antoine Buchard, “Bu yeni plastik, fosil yakıtlı polimerlere göre potansiyel olarak daha ucuz ve yenilenebilir bir alternatiftir. Biyolojik olarak parçalanabilir olduğundan, okyanuslarda ve düzenli depolama alanlarında plastik artışına neden bulunmaz. Sürecimiz son derece toksik kimyasal fosgen yerine karbondioksit kullanıyor ve BPA’dan arınmış bir plastik üretiyor. Bu nedenle sadece plastik daha güvenli değil, aynı zamanda üretim süreci daha temiz” dedi.

Özellikle doğayı, DNA’da bulunan timidin olarak adlandırılan şekeri çok fazla potansiyele sahip yeni bir polikarbonat plastik yapmak için ilham kaynağı olarak kullandılar.

Doktora öğrencisi ve makalelerin ilk yazarı olan Georgina Gregory şu şekilde açıklama yaptı: “Timidin, DNA’yı oluşturan birimlerden biridir. Vücutta mevcut olduğundan, bu plastik biyolojik olarak uyumlu olacak ve
güvenli bir şekilde doku mühendisliği uygulamalarında kullanılabilecek demektir.”

“Bu yeni plastik malzemenin özellikleri, kimyasal yapıyı düzenlenerek ince olarak ayarlanabilir. Örneğin, plastiklerin pozitif olarak yüklenmesini sağlayarak hücreler yapıştırabilir. Böylece doku mühendisliği için bir yapı iskele haline getirilebilir.”

Araştırmacılar, ayrıca riboz ve manoz gibi diğer şekerleri de kullanmayı ümit etmektedir. Buchard Dr, “Kimyagerler, petrokimyasalları hammadde olarak kullanmakla 100 yıllık tecrübeye sahipler. Bu yüzden, sentetik ama sürdürülebilir malzemeler için şekerler gibi yenilenebilir hammaddeleri kullanarak yeniden başlamamız gerekiyor. Bu erken günler, ancak gelecek umut verici görünüyor “dedi.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170613111639.htm

Çeviren ve Derleyen: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 19 Ekim 2018