İnsan & Sağlık

Stresi Susturma

Stresi Susturma


Görsel: iStockPhoto

Anahtar proteini bloke ederek, stresin nöronlar üzerindeki etkisini önler ve farelerde korku yanıtını değiştirir.
Harvard Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, beynin strese tepkisinde Klf9 (Kruppel-like factor 9) adı verilen kritik bir rol oynayan molekülü buldular.

Bulgular, stresin majör depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu gibi durumlardaki etkilerine karşı korumaya yönelik özelliğe sahip olduğunu gösteriyor.

Cell Reports’ta yayımlanan makalelerinde ekip stres korumalı farelerin, dendritik dikenler olarak adlandırılan beyin hücresi yapıları üzerindeki stresin zararlı etkilerinden ve hayvanların sonraki davranışları üzerindeki etkilerinden önce Klf9’un etkilerini bloke etmenin bulgularını açıklamaktadır.

Üst düzey çalışma yazarı HMS Genel Sekreteri psikiyatri profesörü Amar Sahay, “Hipokampüste, stresle ilişkili transkripsiyon faktörü olan Klf9’u, kronik stresin nöronal bağlantı ve korku yanıtları üzerindeki zararlı etkilerine aracılık ettiğini belirledik” dedi.

Sahay “Maura Boldrini liderliğindeki Columbia Üniversitesi Irving Medical Center’daki meslektaşlarımız da, ciddi stresli olaylara maruz kalan majör depresif bozukluğu olan kadınların hipokampüsünde bu faktörün yükseldiğini buldular” diye sözlerine ekledi.

Travmatik, stresli olaylar, glukokortikoidler olarak adlandırılan steroidler de dahil olmak üzere stres hormonlarının salınmasını tetikler. Glukokortikoidlerin sürekli salımı, anıların kodlandığı beyin yapısı olan hipokampüsün yapısını değiştirebilir.

Travmatik stres bozukluğu sonrası bireylerin beyinlerinde görülen bu değişikliklerin, beynin stresli anılarının işleyişi bozduğu, potansiyel olarak zararsız uyaranlara korku veren tepkiler ürettiği gösterilmiştir.

Hipokampal değişiklikler arasında, dendritik dikenlerin sayısı ve yapısındaki değişiklikler, komşu hücrelerden sinyal alan ve onları nöron yoluyla ileten nöronlardan küçük çıkıntılar bulunmaktadır.

Ancak dendritik omurga yeniden modellemesini düzenleyen strese duyarlı transkripsiyon faktörleri hakkında çok az şey bilinmektedir. Önceki çalışmalar akut stresin Klf9 ekspresyonunu indüklediğini ve faktörün majör depresyonu olan bireylerin dentat girusları olarak adlandırılan hipokampal bir yapıda yükseldiği bilinmektedir.

Kaynak ve ileri okuma için: https://hms.harvard.edu/news/silencing-stress?utm_source=twitter&utm_medium=social&utm_campaign=hms-twitter-general

Çeviren ve Derleyen: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 1 Ekim 2018