İnsan & Sağlık

Telomeraz İle Gen Tedavisi Kansere Neden Olmaz

Telomeraz İle Gen Tedavisi Kansere Neden Olmaz

 

* İspanyol Ulusal Kanser Araştırma Merkezi’nden (CNIO) araştırmacılar, telomeraz gen terapisinin, aşırı telomer kısalması ve yaşlanmanın neden olduğu hastalıklara karşı farelerde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Yeni çalışmada telomeraz gen terapisinin kansere eğilimli bir ortamda bile kansere neden olmadığını veya kanser riskini artırmadığı göstermişlerdir.

* Araştırmacılar telomer kısalması ile ilgili patolojik süreçleri ve yaşlanma ile ilişkili hastalıkları tedavi etmek için enzim telomerazı kullanma olasılığını araştırıyorlar.

* 2015 yılında BioViva Sciences Inc, bu gen terapisini bir insanda (CEO’su Liz Parrish) test eden ilk şirket oldu.

* Terapi almaya başladığından beri Liz Parrish’de herhangi bir yan etkisi olmaksızın,% 20’nin üzerinde telomer uzunluğunun artırılması dahil olmak üzere, önemli sağlık yararları gözlemlemiştir.

* Bu araştırma makalesi ve BioViva’nın insan gen terapisi sonunda soruyu bir kez ve herkes için çözüyor.

* CNIO Direktörü Prof. Maria Blasco “Bu bulgular telomerlerin kullanıldığı gen terapisinin tümör yanlısı bir ortamda bile güvenli olduğunu göstermektedir. Araştırmamızda, bu gen terapisinin kanser riskini arttırmadığını gördük, ancak hipoteziniz için doğru olan en kötü koşulları yaratan bir deney olan ‘ölümcül deney’ olarak adlandırılan şeyi yapmak istedik; Bu koşullar altında bile hayatta kalırsa, hipotez gerçekten sağlamdır. Bu yüzden bu fareleri seçtik; onlar normal olarak farelerde hiç görülmeyen insan formuna çok benzer bir tür akciğer kanseri spontan olarak gelişen hayvanlardır. Bu tedavinin güvenliğini daha iyi gösterecek başka bir deney düşünemiyoruz. ” diyor.

Araştırma makalesi: http://bit.ly/2w9vMRZ
Press release link: http://bit.ly/2w9tmD7

Çeviren ve Derleyen: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 1 Ekim 2018