Bitkiler & Hayvanlar

Üç Farklı Kuş Türünün Genetik Özelliklerini Taşıyan Yeni Bir Kuş Türü Bulundu

Üç Farklı Kuş Türünün Genetik Özelliklerini Taşıyan Yeni Bir Kuş Türü Bulundu


Fotoğraf: Lowell Burket

Pensilvanya’da alışılmadık genetik özelliklere sahip bir ötleğen türü keşfedildi. Bu kuş iki farklı türün hibritleşmesinden değil üç farklı türün genetik özelliklerini taşımaktadır. Annesi iki farklı ötleğen türünün melezi babası ise tamamen farklı üçüncü bir ötleğen türüdür. Cornelle Ornitoloji Laboratuvarı’nda Ornitolog David Toews “Son derece nadir bir tür olduğunu söyledi.”

Yeni türün annesi Brewster kasabasında yaşayan Altın kanatlı-Mavi kanatlı iki ötleğen türünün melezi bu dişi kuş, tamamen farklı cinse sahip sarı tepeli erkek ötleğen ile eşleşmiş ve bu eşleşme başarılı olmuştur.

Brewster ötleğeni 1874 yılından beri bilinmektedir. Melez türlerin, yeni türlerin oluşumuna katlı sağlayacağı bilinmektedir. Bildiğimiz üzere melezler iki farklı türden oluşur. Bu kuşun ise üç farklı türden olduğu gerçeği büyüleyicidir.

İlk olarak Mayıs 2018’de kuş gözlemcisi Lowell Burket tarafından tespit edildi. Kuşun videosunu çektikten sonra, Burkett, hem Altın kanatlı (Vermivora chrysoptera) hem de Mavi kanatlı (Vermivora cyanoptera) ötleğene benzer bir renk aldığını fark etti ama onun ötüşü ise sarı tepeli bir ötleğen gibiydi (Setophaga pensylvanica).

Burket bu garip kuşu bir kaç kere daha gözlemleyince Cornelle Laboratuvarlarının kuş gözlem web sitesi olan eBird ile araştırmacılara ulaştırıp keşfini bildirdi.

Kuş türün açıklanmasından sonra David Toews’la kuşu tekrar gözlemlediler, kan örneği ve metrik ölçümler topladıktan birkaç gün sonra kan örneklerinin ve ölçümlerin soncunda amatör kuş gözlemcisi Burket’in yanılmadığı ortaya çıkmış oldu.

Araştırmacılar daha sonra renklendirmeyi kodlayan genleri incelediler ve bu incelemeler sonucu hangi genlerin anne kuşa hangi genlerin baba kuşa ait olabileceğini bulmak için kullandılar.

Bu karma kombinasyonların ilk görüldüğü ve canlanmaya başladığı zaman Altın kanatlı savaşçıların Appalachia’da dramatik bir şekilde azalma gösterdiği zamana da denk gelir.

Bu görülen yeni tür herkes için yeterli eşleşme olmadığını gösterebilir, bu nedenle kuşlar üreme amacıyla farklı seçeneklerini tercih ederek diğer türlerle çiftleşmek zorunda kalmış olabilir.

David Toews “Bu hibriteşmenin Altın kanatlı savaşçıların bir popülasyonunda önemli bir düşüşün olduğu dönemde ortaya çıkması dişi kuşların bu kötü durumu en iyi şekilde değerlendirmiş olabildiklerinin göstergesidir.” demiştir.

Bazı kuş melezlerinin verimli kaldığını ve üreyebildiğini biliyoruz. Üçlü melez olan yeni türün annesi de bir melezdi. Bununla birlikte, şu anda, üçlü hibridin yeniden üretilip üretilemeyeceği bilinmiyor, olsa bile, dişi kuşların onu bir eş olarak seçme olasılığı gizemini koruyor.

Kesinlikle sadece bir kuş türü için değil, Appalachia’nın savaşçıları için değil, genel olarak kuş melezlemesi hakkında bize neler söylenebileceğini gözlemleyen bir durumdur. Bu demek oluyor ki yeteri kadar eşleşme olmadığında türler arası eşleşme ve hatta cinsler arası eşleşmelerin olabileceğini bu kuş türü göstermiştir.

Keşif, Biology Letters dergisinde yayınlandı.

Kaynak ve ileri okuma için: https://www.sciencealert.com/this-tiny-birb-is-three-different-species-in-one-adorable-package

Çeviren ve düzenleyen: Biyolog Yüksel SEZGİN

Eklenme Tarihi : 15 Kasım 2018