İnsan & Sağlık

Ufukta Yaşlanmayı Önleyen Bir İlaç Mı Var?

Ufukta Yaşlanmayı Önleyen Bir İlaç Mı Var?


Cilt kremlerinden kimyasal peelinglere kadar anti-aging ürünleri 250 milyar dolarlık bir sektörün parçasıdır. Bilim insanları, henüz tıbbi incelemeye dayanan uzun ömürlü bir iksir keşfettiler. Bir grup araştırmacı, nikotinamid adenin dinükleotit (NAD+) adı verilen bir bileşik sayesinde uzun ömürlü olmaya daha da yakınlaştıklarına inanıyor.

Harvard Tıp Fakültesi’nde Yaşlanma Biyolojisi Bölümü’nden Paul F. Glenn’in ortak direktörü olan David Sinclair, “NAD+, bir gençlik çeşidine en yakın olduğumuz şey. Hayatın var olması için en önemli moleküllerden biridir ve onsuz 30 saniyede ölürsünüz” diyor.

NAD+, tüm canlı hücrelerde bulunan bir moleküldür ve hücresel yaşlanmayı düzenlemek ve tüm vücudun düzgün işlevini sürdürmek için kritik öneme sahiptir.

İnsanlarda ve hayvanlarda NAD+ düzeyleri zamanla önemli ölçüde azalır. Araştırmacılar, yaşlı farelerde NAD+ seviyesinin yükseltilmesinin, daha genç yaşta görünmelerine ve hareketli olmalarına ve beklenenden daha uzun yaşamalarına neden olduğunu bulmuşlardır. Mart 2017’de Science dergisinde yayımlanan çalışmasında Sinclair ve meslektaşları, bir grup fare için NAD+ seviyelerini yükseltmek için bilinen bir bileşiğin damlalarını koydular.

Birkaç saat içinde, farelerde NAD+ seviyeleri önemli ölçüde artmıştır. Yaklaşık bir hafta içinde, yaşlı farelerin doku ve kaslarında yaşlanma belirtileri, 2 yaşındaki bir farenin dokuları 4 aylık bir farenin dokularına dönüştü.

Şimdi bilim insanları insanlarda benzer sonuçlara ulaşmaya çalışıyorlar. Nature dergisinde Kasım 2017’de yayınlanan farklı bir grup araştırmacıdan randomize bir kontrol çalışması (bilimsel araştırmanın altın standardı olarak kabul edildi), NAD+ öncüleri içeren günlük takviye edici alan kişilerin, NAD+ düzeylerinde iki aylık bir süre boyunca önemli ve sürekli bir artışa sahip olduklarını buldu.

Sinclair her gün bir NAD+ alır. Anekdot olarak, eskiden olduğu gibi jet lag yaşadığını, daha hızlı konuştuğunu ve daha keskin ve genç hissettiğini söylüyor.

Sinclair, “Çalıştığını kanıtladığımızı söylemiyorum” diye ekliyor. “Ama eğer işe yarayacaksa, bunu kanıtlayan kişi olmayı umuyorum.” diyor.

Sinclair, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onay süreciyle NAD+ araştırmasını almayı ve sonunda bir doktor tarafından reçetelenebilecek veya tezgahtan satın alınabilecek bir hap oluşturmayı planlıyor, ancak Elysium adı verilen başka bir şirket NAD+ seviyelerini artırmak için halihazırda Basis adında bir takviye edici satıyor. Elysium’un baş bilimcisi ve kurucu ortağı olan ve aynı zamanda MIT’de Yaşlanma Araştırması Biyoloji Merkezi’ni yöneten Leonard Guarente, Basis’in insanların yaşam süresini uzatmayı değil, onların daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlamayı amaçladığını söylüyor.

Web kaynak ve daha ileri okuma için: http://time.com/5159879/is-an-anti-aging-pill-on-the-horizon/?utm_campaign=time&utm_source=facebook.com&xid=time_socialflow_facebook&utm_medium=social

Çeviri: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

Eklenme Tarihi : 10 Kasım 2018