Bitkiler & Hayvanlar

Yaban Mersini Beyin Fonksiyonlarının İyileşmesine Yardımcı Oluyor

Yaban Mersini Beyin Fonksiyonlarının İyileşmesine Yardımcı Oluyor

Exeter Üniversitesi’ndeki bilim adamlarına göre konsantre yaban mersini suyunun yaşlı insanlarda beyin işlevini geliştirdiği bulundu.

Konsantre suyun günlük olarak tüketen 65-77 yaşlarındaki sağlıklı gönüllüler, 12 haftalık bir süre boyunca hafıza işlevinde olumlu gelişmeler gösterdi. Bilim adamları, bir MRI taraması kullandılar, gönüllülere hafıza testleri yapılırken beyindeki kan akışını artırdığını gözlemledi.

Dr. Joanna Bowtell şunları söyledi: “Hafıza işlevimiz büyüdükçe azalmaya meylediyor, ancak önceki araştırmalar, hafıza işlevin sağlıklı yaşlı erişkinlerde zengin bir diyetle (bitki esaslı gıdalar) daha iyi korunduğunu göstermiştir. Her gün 12 hafta boyunca 30 ml yoğunlaştırılmış yaban mersini suyu tüketen bireylerin beyin kan akımı, beyin aktivasyonu ve çalışma belleğinin bazı yönleri, yaşlı erişkinlerden oluşan bu grupta iyileşme gösterdi.”

Yaban mersini antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip flavonoid açısından zengindir. 26 yetişkin, 12 konsantre yaban mersini suyu ve 14’ü plasebo alan çalışma ile çalışmaya katıldı. Çalışmadan önce ve sonra, beyin fonksiyonlarının izlenmesi ve dinlenme kan akışının ölçülmesi gibi bir dizi kognitif test gerçekleştirildi.

Araştırma Applied Physiology, Nutrition and Metabolism’ de yayımlandı.

Kaynak ve ileri okuma için: https://www.labnews.co.uk/news/berry-aids-brain-function-improvement-15-03-2017/

Çeviren ve Derleyen: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

 

Eklenme Tarihi : 1 Ekim 2018