Yurt Dışı Stajına Nasıl Gidilir?

Bir başvuru paketi hazırlamalısınız. Başvuru paketinizde olması gerekenler:

1. İyi bir şekilde hazırlanmış bir niyet mektubu olmalıdır.

Bu mektup, sizi hiç tanımayan ve görmemiş bir kişiye gönderileceği için hakkınızda kısa bilgiler içermelidir. İş için uygun olduğunuzun nedenlerini belirtilmelisiniz.

Mektubunuzda İngilizce yazım hatası olmamalıdır. Aksi takdirde başvurunuzun kabul edilmeme ihtimali çok yüksektir. Çünkü başvurunuza olumlu bir cevap verilmeyecektir.

Başvuru yazınızda geçmişte yaptığınız stajlardan bahsederken hangi hoca ile hangi konular üzerine çalıştığınızı belirtmelisiniz. Başvurulmak istenilen hocanın çalışmalarına detaylı bakılıp, buna göre başvuru yapılmalısınız. Örneğin hoca aşırı doymamış yağ asitleri üzerine çalışıyor ve siz hocaya nükleik asit üzerine çalışmak istiyorum şeklinde kesinlikle yazmamalısınız.

Başvuru asla genel yazılmamalıdır. Başvuru yapılan hocanın ismi başvuru metnine açık bir şekilde yazılmalıdır. Örneğin “Dear Dr./Prof. Peter” doğru olarak yazılan hitap şeklidir. Ancak bunun yerine “Dear Prof” yazıp hocanın ismi olmayan yanlış hitap şekli kullanılan birçok başvuru yapılmaktadır.

Başvuru mektubunuzla ilgili olarak çevrenizdeki tanıdıklarınızla görüşüp onların da önerilerini almalısınız. Bu şekilde başvuru mektubunuzun daha güzel olmasını sağlayabilirsiniz.

2. Başvuru paketinde CV’nizin olması gerekiyor.

Yazdığınız başvuru mektubunuzdan hoca etkilenirse CV’nize bakacaktır. CV en az başvuru mektubu kadar önemlidir.

CV’de eğitim aldığınız okullar ve projeler (projenizin ismi ve kiminle çalıştığınız) listelenmelidir. Çalıştığınız alanla ilgili tecrübelerinizi liste halinde yazmanız daha uygun olacaktır. CV’nizi özenli bir şekilde hazırlanmalısınız. Ayrıca CV’nin estetik olarak görünümünün önemli olduğunu unutmamalısınız.

Hiçbir başvuru dört dörtlük değildir. Tüm başvurularda eksik kalan kısımlar bulunabilir.

Yazan: Dr. Yalçın DEDEOĞLU