Bitkiler & Hayvanlar

Zehirli Dart Kurbağalarından Nörotoksin Sentezlendi

Zehirli Dart Kurbağalarından Nörotoksin Sentezlendi


Görsel fotoğraf : Wilfried Berns/Wikipedia Phyllobates terribilis

Stanford Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, zehirli kurbağa derisinde bulunan nörotoksini sentezledi. Bilim dergisinde yayınlanan makalede, ekip, bunu nasıl gerçekleştirdiklerini, hangi adımları attıklarını ve molekülü sentezlediklerinde neler bulduklarını anlatıyor.

Zehirli kurbağa, yıllardır bilim adamları tarafından biliniyordu. Araştırmacılar zehirli kurbağadaki, kurbanlarında kalp krizine neden olan toksin içindeki batrakotoksin molekülünü sonunda sentezlemeyi başardı. Şimdiye kadar, araştırmaların hepsi başarısız olmuştu ve görev kuzey doğudaki yağmur ormanlarındaki azalan sayıdaki kurbağalar nedeniyle son yıllarda daha karmaşıktı. Bu yeni çabayla, araştırmacılar moleküllerin yapısını anlamak için diğer çalışmaların verilerini kullandılar, daha sonra yapay bir sürüm oluşturmak için kendi bulgularını kullandılar. Ekip, sürecin 24 aşamayı içerdiğini ve ayrıca toksinin kimyasal görüntüsününde sentezlendiğini söylüyor.

Toksin, kurbanlar için sodyum iyonu kanallarının açık kalmasına neden olarak sorunlara neden oluyor. Bu kalp kasında meydana geldiğinde, sodyum akışı daralmaya neden olur. Ancak kanallar sıkıştığından serbest bırakılamaz. Sonuç kardiyak arrestir. Toksin aynı zamanda sinir sistemi gibi vücut bölümlerinde de sorunlara neden olur. İlginçtir ki, araştırmacılar, testten sonra ayna görüntü molekülünün de ölümcül olduğunu tespit ettiler, bunun tersine, sodyum iyonu kanallarını kapalı tutmaya zorladılar ve gevşeme için gerekli olan sodyum akışını engellediler.

Yeni sentezlenen molekül çeşitli olası uygulamalar içerir. Çaba aynı zamanda kiral bir ikiz ile sonuçlandığından, çalışmaların araştırmacılara genel olarak iyon kanallarının çalışma biçimini daha iyi anlamalarına yardımcı olmaları bekleniyor. Şimdi molekül bir laboratuvarda sentezlenebildiğinden, nasıl çalıştığını incelemek isteyenlere, belki de bir biyo-silah yaratmak isteyenlere bile kolayca ulaşılacaktır ve lokal anestezi oluşturmak için bir prototip olarak hizmet ederek sodyum iyonu kanallarındaki benzersiz etkisi nedeniyle tıp bilimlerinde bir rol oynayabilir.

Explore further: The first gene-encoded amphibian toxin isolated

More information: M. M. Logan et al. Asymmetric synthesis of batrachotoxin: Enantiomeric toxins show functional divergence against NaV, Science (2016). DOI: 10.1126/science.aag2981

Journal reference: Science

Kaynak ve ileri okuma için: http://phys.org/news/2016-11-poison-dart-frog-neurotoxin.html

Çeviren ve Derleyen: Dr. Yalçın DEDEOĞLU

 

 

 

Eklenme Tarihi : 1 Ekim 2018